5 דברים שחשוב לדעת על יישור שיניים פנימי - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
יישור שיניים פנימי

5 דברים שחשוב לדעת על יישור שיניים פנימי

יישור שיניים פנימי הוא טיפול לינגואלי המיושם באמצעות סמכים לינגואליים המותקנים מאחורי השיניים, וזאת בניגוד לטיפולי אורתודנטיה אחרים בהם פעולת יישור השיניים מתבצעת באמצעות סמכים  המותקנים בחלק החיצוני של השיניים. הטיפול הלינגואלי נחשב כיום לטיפול הנפוץ ביותר בתחום האורתודנטיה וזאת לנוכח העובדה שהוא מאפשר למטופלים להיות עם גשר בשיניים ולהיראות בלי. בעמוד שלפניכם תוכלו למצוא מידע על 5 נושאים שחשוב לדעת על הטיפול הלינגואלי.

1. טיפול לינגואלי ליישור השיניים – למי הוא מיועד?

יישור שיניים פנימי מיועד לצרכי טיפול במגוון רחב של בעיות אורתודנטיות קלות יחסית והוא מיושם למטרות שונות כגון: סגירה של מרווחים קטנים יחסים בין השיניים הקדמיות, שינוי הטיית קצות השיניים, יצירת קו אמצע בשיניים ופיזור צפיפות קיימת בין השיניים הקדמיות. את הטיפול הלינגואלי ניתן להתחיל כבר בגיל 13 והוא מיועד גם לנשים וגברים בגילאים מתקדמים המתמודדים עם שיניים לא ישרות כתוצאה מגורמים גנטיים וסיבות נוספות העשויות להוביל לשיניים לא ישרות.

2. מהם היתרונות של הטיפול הלינגואלי?

הטיפול הלינגואלי מאפשר למטופלים ליהנות ממספר יתרונות מרכזיים בהשוואה לשיטות טיפול אחרות ליישור השיניים וביניהם:

  • הסמכים הלינגואליים מותאמים באופן מדויק למבנה השיניים
  • התקנת הסמכים אינה פוגעת במשטחי השן החיצוניים
  • לאורך כל שלבי הטיפול המטופל אינו חווה מגבלה או הפרעה אסתטית

וזאת בנוסף לעובדה שהסכמים הלינגואליים מונעים הצטברות של רובד חיידקי על גבי השיניים. יחד עם זאת, חשוב לציין את העובדה שההליך הטיפולי הנדרש להתקנת סמכים פנימיים הוא ממושך יותר מההליך הטיפולי הנדרש להתקנת סמכים חיצוניים, ולכן, ברוב המקרים, מדובר גם בהליך טיפולי יקר יותר.

3. מהי תקופת ההסתגלות לסמכים לינגואליים וכמה זמן תדרשו להם?

תקופת ההסתגלות לסמכים הלינגואליים היא ממושכת יותר מתקופת ההסתגלות לסמכים חיצוניים, הטיפול הלינגואלי מצריך את המטופל לתקופת התסגלות האורכת בממוצע כשבועיים ימים לאחר התקנת הסמכים. במהלך תקופה זו המטופל מסתגל לאופן ניקוי השיניים וזאת לצרכי שמירה על היגיינת השיניים. במקרים מסוימים, המטופלים נדרשים להתמודד עם הפרעות זמניות בכל הנוגע להיגוי אותיות ומילים מסוימות אך ההפרעה חולפת לאחר תקופת הסתגלות בת מספר ימים או שבועות. הסמכים הלינגואליים נותרים על גבי השיניים למשך כשנתיים.

4. מה חשוב לדעת על התהליך הטיפולי עצמו?

טיפול לינגואלי מיושם במספר שלבים שונים הכוללים:

  • תכנון מקדים של הטיפול האורתודטני על ידי הרופא המטפל – בשלב זה האורתודנט נוטל מידות מדויקת של הלסת
  • יצירת מודל של מבנה השיניים באמצעות תוכנת מחשב
  • יצירת סמך נפרד לכל אחת מהשיניים באמצעות המודל הממוחשב
  • הדבקת הסמכים בחלק הפנימי של השיניים על ידי האורתודנט המטפל

5. חידושים טכנולוגיים הקשורים לטיפולים הלינגואליים

במרוצת השנים פותחו לא מעט טכנולוגיות חדישות המותאמות לתחום טיפולי האורתודנטיה. טכנולוגיות אלו נועדו בין היתר לצרכי ייעול שיטת התקנת הסכמים הלינגואליים ולצרכי מניעת מקרים בהם הסמכים הפנימיים גורמים להפרעות הגייה ודיבור של המטופל. טכנולוגיות אלו מסייעות רבות גם להקטנת הכאב הנלווה לפעולת הדבקת הסכמים בצד הפנימי של השיניים.

בחירת מרפאת שיניים לטיפולים לינגואליים – כיצד?

בחירתה של מרפאת שיניים בירושלים או בכל עיר אחרת לצרכי טיפול לינגואלי, מחייבת אתכם להתייחס למספר פרמטרים מקצועיים מקדימים כגון: הניסיון המקצועי של מחלקת הטיפולים האורתודנטים במרפאה, סוגי הטיפולים המיושמים במחלקת האורתודנטיה לצרכי יישור שיניים והתמחות בטיפולי יישור שיניים פנימי. מעבר לכך, בחירת מרפאת שיניים בירושלים או בכל עיר אחרת בישראל, מומלץ שתעשה בהתאם להיקף הציוד המקצועי רפואי בו מאובזרים חדרי הטיפול, היקף הטיפולים המוצעים לכם במרפאה מעבר לתחום טיפולי האורתודנטיה, היחס האישי המוענק על ידי צוות המרפאה והמלצות אובייקטיביות מצד מטופלי המרפאה בהווה ובעבר.

זכרו – תחום הטיפולים הלינגואליים הוא תחום התמחות בענף טיפולי האורתודנטיה, ולכן, קיימת חשיבות רבה לניסיון הרפואי – מקצועי של הצוות המטפל בראשותו של אורתודנט מומחה המלווה את כל שלבי הטיפול. כמו כן, קיימת חשיבות לזהות המעבדה בה מיוצרים הסמכים ומומלץ לברר את העניין לפני תחילת הטיפול. למידע נוסף על טיפולי יישור שינים פנימי בירושלים וסוגי טיפולים נוספים בתחום האורתודנטיה גלשו באתר שלנו.

דילוג לתוכן