רפואת שיניים לילדים - מה חשוב לדעת? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים

רפואת שיניים לילדים – מה חשוב לדעת?

כל מה שצריך וחשוב לדעת על תחום רפואת השיניים לילדים בעמוד שלפניכם –

רפואת שיניים לילדים הידועה גם בשם: פדודונטיה, היא למעשה תחום התמחות ברפואת השיניים העוסק ומתמקד בכל סוגי הטיפולים הנחוצים לילדם. תחום זה מיועד גם לצרכי מעקב אחר התפתחות תקינה של השיניים מיום בקיעת השן הראשונה בקרב פעוטות וגם לצרכי הקניית הרגלים נכונים לשמירה על בריאות השן ולצרכי הקניית גישה חיובית בקרב ילדים בכל הנוגע לטיפולי השיניים.

כיצד נבחר רופא שיניים לילדים שלנו?

בחירת רופא שיניים לילדים בירושלים או בכל עיר אחרת, מומלץ שתעשה בהתאם לשני פרמטרים מקצועיים מרכזיים: התמחות הרופא המטפל בתחום רפואת השיניים לילדים והיצע הטיפולים המוצעים לכם במרפאה. חשוב לציין שהתמחות ברפואת שיניים לילדים אורכת כשלוש וחצי שנים וזאת בסיום לימודי רפואת השיניים.

טיפולי שיניים לילדים בשיניים חלביות

השיניים החלביות הן למעשה שיניים נשירות המתחלפות לשיניים קבועות בין הגילים 6 ל-12, כאשר השן החלבית הראשונה בוקעת בגיל שישה חודשים עד שנה וברוב המקרים בקיעתה היא בלסת התחתונה. במהלך התקופה בה השיניים החלביות משמשות כ-סט השניים הראשון בפיו של הילד, ניתן לבצע (בהתאם לצורך) מספר טיפולי שיניים כגון:  סתימות, כתר טרומי הנושר יחד עם השן, איטום חריצים וחרירים, טיפולי עקירת שן (במקרים של עששת), טיפול מוך השן (במקרים בהם העששת לא התפשטה לשורש השן), הסרת אבנית, וכמובן, טיפולי ביקורת לצרכי מעקב אחר התפתחות השיניים.

חשוב לדעת: כבר בגילאים מוקדמים (בין הגילים 3-6), ניתן להתחיל בטיפול אורתודנטי המיועד למטרות יישור שיניים וזאת כהכנה לטיפולי אורתודונטיה בגילאים מתקדמים יותר בכל אותם מקרים בהם ניתן לזהות בעיות שיניים העלולות להסתבך בעתיד.

בעיות התפתחות שיניים בקרב ילדים

מעקב של רופא שיניים לילדים בירושלים או בכל עיר אחרת בישראל, נחוץ בין היתר לצרכי אבחון בעיות התפתחות של השיניים כבר בשלב בקיעתן של השיניים החלביות. בעיות אלו כוללות בין היתר: מצבי חוסר מולד של שיניים, מצבי עודף שיניים, שיניים קטנות או גדולות מדיי, הפרעות בהסתיידות אמייל השן כתוצאה מזיהום או חבלה ובעיות נוספות הניתנות לטיפול במסגרת טיפולי שיניים המיועדים לילדים.

עששת בקרב ילדים – מה חשוב לדעת?

העששת היא בעיית השיניים הנפוצה ביותר בקרב ילדים עד גיל 8 והיא נובעת בין היתר מהצטברות חיידקים על השיניים (כתוצאה מריבוי מאכלי סוכר) או צחצוח לקוי והיגיינה לקויה של בריאות השיניים. כמו כן, עששת יכולה להתפתח בקרב ילדים מתחת לגיל 3 כתוצאה מהנקה או האכלה מבקבוק מאוחרת. העששת היא מחלה כרונית העלולה לגרום ללא מעט סיבוכים בכל הנוגע לבריאות השיניים, לרבות, ניידות השן, זיהומי חניכיים, בקיעת נבטי שיניים קבועות בתוך הלסת ובעיות נוספות המשפיעות על הלסתות ועלולות להוביל לתפקוד לקוי של השיניים והלסתות.

כיצד מונעים מקרים בהם הילד פוחד להגיע לטיפולי שיניים?

דנטופוביה (פחד מרופאי שיניים) היא תופעה העלולה להתפתח כבר בגילאים מוקדמים וזאת לנוכח חוויה לא נעימה של הילד במהלך טיפול אצל רופא השיניים או כתוצאה מפחד מושרש. כפועל יוצא מכך, קיימת חשיבות רבה להסדרת טיפולי שיניים כבר בגילים מוקדמים. אם גם אתם רוצים להימנע ממצבים בהם ילדיכם יחשוש לגשת לטיפולי שיניים מומלץ לנקוט בפעולות הבאות:

  • הקפידו על טיפולי שיניים לילדים אך ורק אצל מרפאות שיניים מומלצות בירושלים או בכל עיר אחרת המתמחה בנושא
  • הימנעו מהפחדת הילד סביב ביקורו אצל רופא השיניים – התייחסו לביקור התקופתי אצל רופא השיניים כביקור אצל כל רופא אחר.
  • העניקו לילדיכם מתנה אישית לאחר כל ביקור אצל רופא השיניים

חשוב לדעת: כיום, קיימות מספר גישות בכל הנוגע לטיפול בילדים המתמודדים עם חרדה דנטלית. גישות טיפוליות אלו כוללות בין היתר: טיפולי שיניים לילדים באמצעות גז צחוק ואמצעים רפואיים נוספים, מפגש ראשוני אצל רופא השיניים שלא לצרכי טיפול וגישות נוספות המיושמות במרפאות שיניים המתמחות בטיפולי שיניים לילדים.

רופא שיניים לילדים בירושלים או בכל עיר אחרת, יכול להעניק לכם טיפים נוספים להתמודדות עם ילדים הסובלים מחדרה דנטלית, כאשר שיתוף הפעולה בין ההורים לבין צוות המרפאה הוא הכרחי לטובת הטיפול והפגת החששות של הילד מפני ביקורים במרפאת השיניים.

דילוג לתוכן