5 צעדים פשוטים למניעת מחלת חניכיים - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
אורתודנט ירושלים

5 צעדים פשוטים למניעת מחלת חניכיים

רגישות לקור וחום, ריח רע מהפה, הופעת דם מהחניכיים במהלך הצחצוח ואובדן שיניים טבעיות, כל אלו ועוד מהווים חלק מהתסמינים הנלווים להתפתחותה של מחלת חניכים. מעבר לכך, חשוב לציין שמחלת החניכיים עשויה להוביל לבעיות בריאותיות מעבר לחלל הפה והיא משפיעה בין היתר על מחלות לב, סוכרת דמנציה ועוד. כל מחלת חניכיים אשר אינה מטופלת בזמן, עשויה להוביל לנסיגת חניכיים והתפתחות של דלקות וזיהומים.

גורמי סיכון להיווצרות מחלת חניכיים

ברשימת גורמי הסיכון להיווצרותה של מחלת חניכיים תוכלו למצוא:

  • היווצרות רובד חיידקי בחלל הפה – הגורם העיקרי למחלת חניכיים הוא הרובד החיידקי הנצמד לשיניים הטבעיות כתוצאה מחוסר הגיינית פה ו/או כתוצאה מטכניקת צחצוח שיניים לא נכונה ולקויה.
  • שיניים לא ישרות ובעיות אורתודנטיה – שיניים לא ישרות, מרווחים גדולים בין השיניים ובעיות אורתודנטיה נוספות עשויות להוביל להתפתחותה של מחלת חניכיים, ולכן, קיימת חשיבות רבה לטיפול בבעיות אלו על ביקור אצל אורתודנט ירושלים או בכל עיר אחרת כבר בגילאים צעירים.
  • עישון – מעשנים סובלים יותר מבעיות חניכיים מכיוון שהעישון פוגע בתפקוד התקין של רקמות החניכיים ומעלה את הרגישות בחלל הפה לזיהומים.
  • הגורם הגנטי – בדומה למחלות אחרות, גם מחלת החניכיים מופיעה יותר אצל אנשים הנושאים הרכב גנטי המעודד בעיות שיניים וחניכיים. גם בעיות אורתודנטיה המצריכות מעורבות של אורתודנט ירושלים נובעות כתואצה מגורם גנטי בחלק גדול מהמקרים.

מעבר לכך, קיימים גורמי סיכון נוספים הכוללים: מחלות שונות המשפיעות על המערכת החיסונית של גופנו, נטילת תרופות מסוימות ותזונה לקויה בה קיים מחסור ברכיבים תזונתיים המסייעים לשמירה על בריאות החניכיים.

אם כך, כיצד ניתן להימנע ממחלת חניכיים?

על מנת לשמור על שיניים בריאות לאורך זמן ובתוך כך להימנע ממחלת חניכיים, כל מה שנדרש מכם לעשות הוא להקפיד על מספר צעדים פשוטים:

  1. ביקור סדיר אצל רופא השיניים – מעקב סדיר אחר בריאות השיניים והחניכיים במסגרת ביקור סדיר אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה, יכול לסייע לכם רבות בשמירה על בריאות השיניים ומניעת התפתחותה של מחלת חניכיים. הביקור הסדיר נועד לצרכי אבחון בעיות שיניים וחניכיים במועד וטיפול מיידי בבעיה. במידת הצורך, תופנו לשירותיו של אורתודנט ירושלים או בכל עיר אחרת לצורך טיפול אורתודנטי המסייע לפתרון בעיות אורתודנטיה המהוות גורם סיכון להיווצרות מחלת חניכיים.
  2. צחצוח מיטבי ונכון של השיניים – הגורם העיקרי להיווצרות מחלת חניכיים הוא הרובד החיידקי הנוצר בחלל הפה לאורך זמן עקב היגיינה לקויה של השיניים, ולכן, קיימת חשיבות רבה לצחצוח נכון של השיניים באמצעות טכניקה פשוטה שלגביה תוכלו לקבל הדרכה מכל שיננית. יישום טכניקת צחצוח נכונה לאורך זמן מסייעת רבות למניעת מחלות חניכיים ובעיות שיניים כאלו ואחרות, כאשר ההמלצה היא לצחצח את השיניים פעמיים ביום למשך 2-3 דקות בכל פעם.
  3. הימנעו מעישון – עישון מזיק לבריאות ואין כל סיבה שתמשיכו לעשן או שתתחילו לעשות זאת אם הבריאות שלכם חשובה לכם. הימנעות מוחלטת מעישון תסייע לכם להגן על השיניים והחניכים, תמנע הופעת ריח רע מחלל הפה ואף תשמור על הגוון הטבעי של השיניים שלכם, שווה להפסיק לא?
  4. עשו שימוש בחוט דנטלי בין ארוחות – במקרים בהם אתם לא יכולים לצחצח את השיניים שלכם לאחר כל ארוחה, אנו ממליצים לכם לעשות שימוש קבוע בחוט דנטלי לצורך הסרת שאריות האוכל הנצמדות לשיניים. פעולה זו מהווה חלק בלתי נפרד מהיגיינה נכונה לשמירה על בריאות השיניים והיא מסייעת רבות להתפתחותה של מחלת החניכיים. כמו כן, מומלץ ללעוס מסטיק ללא סוכר לאחר ארוחות לצורך ניקוי שאריות המזון ואפילו לאכול תפוח עסיסי התורם אף הוא להרחקת שאריות מזון מהשיניים.
  5. הקפידו על תזונה נכונה והימנעו מצריכה מוגברת של סוכרים – תזונה לקויה אינה מספקת לגופכם את הרכיבים התזונתיים הנדרשים לצורך תחזוקה טבעית של הגוף והיא עשויה להוביל למגוון רחב של בעיות בריאותיות הבאות לידי ביטוי גם בחלל הפה. מנגד, תזונה נכונה מסייעת רבות למניעת מחלות, וביניהן מחלת החניכיים. כמו כן, חשוב להקפיד על צריכה מתונה ביותר של סוכרים ומשקאות ממותקים.

אם גם אתם סובלים מבעיות אורתודנטיה אנו ממליצים לכם לפנות לשירותיו של אורתודנט ירושלים על מנת להימנע ממחלת חניכיים המתפתחת עקב בעיות אורתודנטיה כאלו ואחרות.

 

קראו גם על: מרפאות שיניים מומלצות בירושלים

דילוג לתוכן