סמכים לינגואליים או קשתיות שקופות - מה עדיף? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
יישור שיניים פנימי באמצעות סמכים לינגולאיים

סמכים לינגואליים או קשתיות שקופות – מה עדיף?

יישור שיניים הוא טיפול אורתודנטי הנדרש לכל אילו מביניכם המתמודדים עם בעיות אורתודנטיות שונות כגון: שיניים עקומות, צפיפות יתר של השיניים, מרווחים גדולים בין השיניים, מבנה שיניים בולטות ובעיות אורתודנטיות נוספות. עד לפני מספר שנים, כל טיפולי האורתודנטיה למטרות יישור שיניים, יושמו באמצעות סמכים קבועים אשר הותקנו על גבי הצד החיצוני של השיניים. בשנים האחרונות, פותחו שתי שיטות מרכזיות המאפשרות יישור שיניים פנימי או שקוף ללא התקנת סמכים על גבי הצד החיצוני של השיניים. שיטות אלו כוללות את הסמכים הלינגואליים ואת הקשתיות השקופות.

מספר מילים על קשתיות שקופות

קשתיות שקופות הן למעשה פלטות שקופות ודקות המיועדות להתקנה על גבי הצד החיצוני של השיניים. בניגוד לסמכים הקבועים, פלטות אלו אינן נראות לעין ולכן שיטה טיפולית זו ידועה גם בשם: יישור שיניים שקוף. שיטה טיפולית זו ליישור שיניים מיועדים לבני נוער ומבוגרים בכל גיל הסובלים משיניים עקומות, שיניים בולטות ובעיות אורתודנטיות אחרות, כאשר ההתאמה להליך הטיפולי מחייבת בדיקה מקדימה בנוגע למצב החניכיים ומצבה של עצם הלסת של כל מטופל/ת. בשיטה זו, הפלטות מותאמות למבנה שיניו של המטופל/ת ולמטרות תוצאות הטיפול הרצויות, כאשר הליך ייצור הפלטות נעשה באמצעות הדמיה ממוחשבת של מבנה השיניים. כל מטופל מקבל סדרת פלטות קשתיות, כאשר הוא נדרש להחליף ביניהן אחת למספר שבועות בהתאם לתכנית הטיפולית. את הפלטות השקופות המטופל נדרש להרכיב לאורך כל שעות היממה, כאשר הסרתן מתאפשרת רק לצרכי אכילה ולצרכי צחצוח השיניים.

מספר מילים על סמכים לינגולאיים

סמכים לינגואליים הם למעשה סמכים המותקנים בצד הפנימי של השיניים, ובדומה לסמכים הקבועים המותקנים על הצד החיצוני של השיניים, גם סמכים אלו הם סמכים קבועים הנותרים על מבנה השיניים לאורך כל תקופת הטיפול הנמשכת בין 16 ל-24 חודשים. סמכים אלו אינם נראים לעין מכיוון שהם מותקנים בצד הפנימי של השיניים והם מהווים פתרון טיפולי מומלץ לבני נוער בעיקר הנמנעים מהתקנת סמכים (גשר) על הצד החיצוני של השיניים. התקנת סמכים לינגאוליים מיושמת במסגרת שיטה טיפולית שזכה לשם יישור שיניים פנימי.

אם כך, מה עדיף: סמכים לינגואליים או קשתיות שקופות?

הבחירה בין סמכים לינגואליים לקשתיות שקופות מחייבת אתכם להיוועצות מקדימה עם אורתודנט מומחה, כאשר הבחירה בין שתי השיטות ליישור שיניים נקבעת בהתאם לבעיה האורתודנטית עימה אתם מתמודדים ובהתאם לתוצאות הטיפוליות הרצויות והנדרשות. בשיטת הסמכים הלינגולאיים ניתן לטפל גם בבעיות שיניים מורכבות יותר בנוסף לטיפול בבעיית שיניים בולטות ו/או שיניים עקומות וזאת בניגוד לשיטת הקשתיות השקופות במסגרתה ניתן לטפל במספר מצומצם יותר של בעיות אורתודנטיות ובמקרים קלים יחסית של בעיות שיניים בולטות, שיניים עקומות וצפיפות יתר של השיניים.

יחד עם זאת, חשוב לציין את העבודה שהקשתיות השקופות ניתנות להסרה בכל רגע נתון ואילו הסמכים הלינגואליים נותרים קבועים על המבנה הפנימי של השיניים לאורך חודשים ממושכים. כפועל יוצא מכך, מטופלים הנדרשים לסמכים לינגאוליים נדרשים להקפיד על היגיינת פה לאורך כל משך הטיפול. ברוב המקרים, ההמלצה להתקנת סמכים לינגואליים היא ההמלצה הרווחת בקרב מומחים בתחום האורתודנטיה, וזאת לנוכח תוצאות הטיפול העדיפות יותר. כמו כן, חשוב לציין את העבודה שהרכבה והסרה של קשתיות שקופות מחייבות רמת משמעת גבוהה של המטופל, ולכן, ברוב המקרים, ההמלצה לגבי טיפול יישור שיניים באמצעות קשתיות שקופות, ניתנת לנשים וגברים בגילאים מתקדמים יותר.

יישור שיניים פנימי באמצעות סמכים לינגואליים – כל היתרונות

יישור שיניים פנימי באמצעות סמכים לינגאוליים קבועים המותקנים בצד הפנימי של השיניים, מהווה שיטה טיפולית מומלצת לכל אילו מביניכם הנדרשים לטיפולי יישור שיניים מכל סיבה שהיא. טיפול זה מאפשר לכם ליהנות ממספר יתרונות בהשוואה לשיטות טיפוליות אחרות, וביניהם: התאמה מלאה למבנה השיניים של המטופל/ת, סמכים אשר אינם פוגעים במשטחי השן החיצוניים, סמכים המיוצרים מחומרים מיוחדים המסייעים למניעת הצטברות רובד חיידקי בצד הפנימי של השיניים, וכמובן, טיפול יישור שיניים פנימי אשר אינו נראה לעין.

אם גם אתם מתמודדים עם בעיה אורתודנטית כזו או אחרת המצריכה טיפולי אורתודונטיה מסוג יישור שיניים פנימי או שקוף, זה הזמן לבדיקת אבחון מקדימה באמצעותה ניתן לתכנן באופן המיטבי ביותר את ההליך הטיפולי הנדרש לכם באמצעות סמכים לינגואליים או קשתיות שקופות.

דילוג לתוכן