טיפולי אורתודונטיה - למי הם מיועדים ולמי פונים? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
אורתודונטיה

טיפולי אורתודונטיה – למי הם מיועדים ולמי פונים?

ענף רפואת השיניים כולל בתוכו מספר תחומי התמחות שונים הקשורים לכל ההיבטים הנלווים לבריאות השיניים והחניכיים. בנוסף, ענף רפואת השיניים כולל בתוכו תחום התמחות ייעודי לבעיות שיניים אשר אינן נובעות כתוצאה מבעיה רפואית אלא מבעיה מולדת ו/או בעיה הקשורה להיבט ההתפתחותי של השיניים. תחום זה ידוע בשם אורתודונטיה והוא מתמקד בכל דרכי הטיפול הנחוצים לצורך פתרון בעיות אורתודונטיות שונות העשויות להשפיע גם על תפקוד השיניים והלסתות וגם על ההיבט האסתטי של נראות השיניים.

בעיות אורתודנטיות הניתנות לטיפול

כאשר מדברים על טיפולי אורתודונטיה מדברים בדרך כלל על טיפולי יישור שיניים שנועדו לטפל במספר בעיות אורתודנטיות עיקריות, וביניהן: צפיפות יתר של השיניים, שיניים בולטות, רווח בין השיניים, שיניים הנוטות הצידה ובעיות אורתודונטיות נוספות המחייבות טיפול שיניים אורתודונטי במסגרתו ניתן לפתור את הבעיה.

טיפולים אורתודונטים – למי הם מיועדים?

טיפולים אורתודנטים מיועדים לנשים וגברים הסובלים מבעיה אורתודנטית כזו או אחרת, כאשר הגיל המינימאלי לתחילת הטיפול האורתודנטי הוא גיל 13 וזאת לאחר השלמת בקיעת השיניים הקבועות בחלל הפה. בעיות אורתודנטיות מולדות ניתן לאבחן כבר בגילים מקדימים לאחר השלמת בקיעת השינים החלביות, והדבר מאפשר תכנון מיטבי של תכנית הטיפול האורתודנטית בבוא העת.

יישור שיניים במסגרת הטיפול האורתודונטי

טיפולי יישור שיניים מהווים את אחד מסוגי הטיפולים הנפוצים ביותר בתחום האורתודונטיה, וגם בתחום זה, בדומה לתחומי טיפול אחרים בענף רפואת השיניים, חלו מספר תמורות במהלך השנים האחרונות. עד לפני מספר שנים, טיפולי אורתודונטיה ליישור שיניים יושמו באמצעות סמכים חיצוניים ממתכת אשר הותקנו על גבי הצד החיצוני של השיניים. סמכים אלו, אינם נחשבים למראה הכי אסתטי שיש ועבור בני נוער ונשים וגברים בגילים מבוגרים יותר הנדרשים להסתובב איתם באופן קבע במשך 24 חודשים בממוצע, הדבר מהווה אתגר לא פשוט.

בשנים האחרונות, ניתן למצוא מספר שיטות נוספות ליישור שיניים וביניהן:

  • סמכים לינגואליים – יישור שיניים פנימי באמצעות סמכים אלו מותקנים למעשה על החלק הפנימי של השיניים, ובכך "נפתרת" הבעיה של המראה הלא סימפטי של המסכים המותקנים על גבי הצד החיצוני של השיניים. הסמכים הלינגואליים מיוצרים מחומר גלם ייחודי שנועד למנוע גירוי של רקמות החניכיים. מבחינה אורתודנטית, הסמכים הלינגואליים יכולים לשמש גם למטרות טיפול בשיניים עקומות וגם בשיניים בולטות. בדומה לסמכים החיצוניים גם התקנת סמכים לינגואליים מיועדת לצרכי טיפול אורתודונטי מתמשך, כאשר המטופל נדרש להסתובב עם הסמכים על השיניים הפנימיות בדרך קבע למשך 24 חודשים בממוצע. חשוב לציין שהסמכים הלינגואליים מחייבים הקפדה יתרה על היגיינת שיניים ברמה הגבוהה ביותר וזאת על מנת למנוע מצבים בהם שאריות מזון "נתקעים" בין הסכמים המותקנים בצד הפנימי של השינים.
  • יישור שיניים שקוף – שיטה נוספת ליישור שיניים מתאפשרת באמצעות פלטה שקופה ודקה המותקנת על גבי הצד החיצוני של השיניים. שיטה טיפולית זו מיועדת גם לצרכי טיפול בבעיית שיניים עקומות, שיניים צפופות, מרווחים גדולים בין השיניים ובעיית שיניים בולטות, כאשר ההבדל בינה לבין שיטת הסמכים החיצוניים בא לידי ביטוי בכך שהפלטה השקופה אינה נראית לעין ובכך שניתן להסיר אותה בזמן ארוחות ובזמן צחצוח השיניים. ברוב המקרים, השימוש בפלטות שקופות (קשתיות) למטרות יישור שיניים במסגרת הטיפול האורתודונטי, מוצע לנשים וגברים מגילאי 20 ואילך והם פחות מיועדים לבני נוער. בנוסף, טיפולי אורתודונטיה באמצעות פלטות שקופות בשיטת יישור שיניים שקוף, מחייבים בדיקות התאמה במסגרתן נבדק מצב החניכיים ועצם הלסת של המטופל.

טיפולי אורתודונטיה – למי פונים?

כפי שציינו למעלה, האורתודונטיה היא תחום התמחות בענף רפואת השיניים, ולכן, קיימת חשיבות רבה לפניה לאורתודנט מומחה. כיום, במרפאת שיניים מובילות בתחומן, תוכלו למצוא מחלקת טיפולי אורתודונטיה המתמחה בכל השיטות הטיפוליות המתקדמות ביותר בתחום. יחד עם זאת, לצורך בחירת זהותה של מרפאת השיניים, חשוב להתייחס לנושאים מסוימים כגון: הניסיון המקצועי – רפואי של האורתודונט המומחה מטעם המרפאה, השיטות הטיפוליות המוצעות לכם בתחום זה, תוצאות הטיפולים האורתודנטים אשר בוצעו על ידי המרפאה, וכמובן, היקף השירותים הרפואיים המוצעים לכם לאורך כל שלבי הטיפול האורתודונטי, משלב בדיקות האבחון, דרך בדיקות ההתאמה ועד לבדיקות מעקב לאורך התקופה בה אתם נדרשים לטיפול האורתודונטי.

דילוג לתוכן