יישור שיניים פנימי וכל מה שצריך לדעת - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
יישור שיניים פנימי

יישור שיניים פנימי וכל מה שצריך לדעת

עד לפני מספר שנים, כל טיפולי האורתודנטיה בוצעו באמצעות סמכים (קוביות) אשר הותקנו על גבי השיניים בחלקן החיצוני. סמכים אלו הידועים גם בשם "גשר" או "ברזלים" נועדו לצורך יישור השיניים וטיפול בבעיות שונות הקשורות למבנה השיניים. כיום, טיפולי האורתודנטיה עושים שימוש בגשר פנימי הידוע בשם: סמכים לינגואליים וזאת במסגרת שיטת טיפול הידועה בשם: יישור שיניים פנימי.  

סמכים לינגואליים – למי הם מיועדים?

יישור שיניים פנימי באמצעות סמכים לינגואליים מיועד לכל אילו מביניכם המעוניינים להימנע משימוש בגשר חיצוני במסגרת טיפולי אורתודנטיה. התקנת גשר פנימי באמצעות סמכים נסתרים מהעין מתאפשרת בכל גיל בו ניתן לבצע טיפולי אורתודנטיה, ולכן, יישר שינים פנימי היא שיטה טיפולית המותאמת ומיועדת גם לבני נוער וגם למטופלים מבוגרים אשר נמנעו מטיפולי אורתודנטיה עד היום.

חשוב לציין שטיפולי יישור שיניים פנימי מיועדים בעיקר לאילו מביניכם המתמודדים עם בעיות אורתודנטיות קלות שלגביהן נדרשת פעולת תיקון שונות לצורך:

  • סגירת מרווחים קטנים יחסים בין השיניים הקדמיות
  • שינוי ההטיה של קצות השיניים
  • יצירת קו אמצע בשיניים
  • פיזור צפיפות קיימת בשיניים הקדמיות

חשוב לציין ששיניים לא ישרות הן תוצאה של תורשה, רווח בשיניים כתוצאה מחוסר שן מולד, עקירה מוקדמת מדי של שיניים חלביות, הרגל של מציצת אצבע או מוץ בגיל הילדות עד שלבים מאוחרים יחסית, נשימה דרך הפה, וכמובן, תוצאות לא מוצלחות של טיפולי אורתודנטיה אשר בוצעו בעבר.

התקנת סמכים לינגואליים – כיצד?

התקנת סמכים לינגולאיים מתבצעת במספר שלבים שכל אחד מהם נועד לצרכי שיפור תוצאות הטיפול שמטרתו יישור שיניים. בתחילת התהליך, האורתודנט מתכנן את ההליך הטיפולי ולוקח מידות מדויקת של הלסת. מידות אלו משמשות לייצור מודל של השיניים בתוכנת מחשב באמצעותה ניתן ליצור תצורה של הסמכים המותאמים באופן אישי ופרטני לכל מטופל ומטופלת. הטכנולוגיות המתקדמות המשמשות כיום את ענף רפואת השיניים, מאפשרות ייצור סמכים פנימיים המותאמים למגוון רחב של בעיות אורתודנטיות, כאשר ייצור הסמכים נעשה אף הוא באמצעות תוכנות מחשב. עם סיום הליך ייצור הסמכים במעבדות השיניים, הסמך מותקן בצד האחורי של השיניים.

יישור שיניים פנימי – יתרונות מול חסרונות

יישור שיניים פנימי מהווה שיטה טיפולית נפוצה בתחום טיפולי האורתודנטיה במהלך השנים האחרונות, וזאת לנוכח מספר יתרונות מובהקים של השיטה וביניהם:

  • יישור שיניים ללא מגבלה או הפרעה אסתטית לאורך כל הטיפול ומשך הזמן הנדרש להתקנת הסמכים
  • התאמה מושלמת של הסמכים למבנה השיניים
  • משטחי השן החיצוניים אינם נפגעים במהלך התקנת הסמכים וזאת בניגוד לשיטה בה הסמכים מותקנים על גבי הצד החיצוני של השיניים
  • שיטה זו מונעת הצטברות של דובר חיידקי ונגעי עששת על גבי השיניים

מנגד, טיפול בשיטת יישור שיניים פנימי, מלווה במספר חסרונות הכוללים: תקופת הסתגלות ממושכת יותר בהשוואה לתקופת ההסתגלות הנדרשת להימצאותם שם סמכים המותקנים על גבי הצד החיצוני של השיניים, התקנת סמכים ממושכת יותר וכפועל יוצא מכך עלויות טיפוליות גבוהות יותר.

חשוב לציין שכיום קיימות מספר טכניקות שונות המיועדות לצרכי טיפולי אורתודנטיה במסגרת יישור שיניים פנימי, כאשר לכל אחת מהטכניקות יתרונות וחסרונות משלה, כאשר התאמת הטכניקה חייבת להיעשות בהתאם לבעיה האורתודנטית עימה מתמודד המטופל ובהתאם להיוועצות מוקדמת עם הרופא המטפל.

כמה זמן תדרשו להסתובב עם סמכים לינגואליים?

לאחר התקנת סמכים לינגואליים, תדרשו להסתובב עם הסמכים קרוב לשנתיים, וזאת בדומה לפרק הזמן הנדרש לאחר התקנת "גשרים" על הצד הקדמי של השיניים. בשני המקרים, תוצאות הטיפול הן זהות, כאשר הגשר הפנימי נמצא יעיל באותה מידה כמו הגשר החיצוני.

קשתות שקופות ליישור שיניים

דרך נוספת לטיפולי יישור שיניים המיועדת בעיקר לאוכלוסיה המבוגרת היא טיפול ליישור שיניים באמצעות קשתות שקופות הניתנות להתקנה והסרה על גבי מבנה השיניים בכל רגע נתון. שיטה זו פותחה בסוף שנות ה-90 של המאה החולפת והיא מיועדת לכל אילו מביניכם המעוניינים להסתובב עם ולהיראות בלי… הקשתות השקופות  הידועות גם בשם: גשר שקוף, אינן מקובעות למבנה השיניים, ולכן, משך הזמן הנדרש עד להשגת התוצאות הטיפוליות הנחוצות, ממושך יותר מהזמן הנדרש במקרים של התקנת גשר קבוע על גבי הצד הקדמי או האחורי של השיניים.

קראו גם על: טיפולי שיניים משמרים

דילוג לתוכן