טיפים חשובים למניעת עששת אצל ילדים - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
רופא שיניים לילדים בירושלים

טיפים חשובים למניעת עששת אצל ילדים

עששת היא אומנם מחלת ילדים נפוצה, אך היא איננה הכרח המציאות והיא ניתנת למניעה באמצעות מספר פעולות בסיסיות עליהן נרחיב בהמשך. העששת היא מחלה זיהומית הנובעת מהצטברות רובד חיידקי בשיניים ולאורך זמן היא מובילה להרס הרקמות הקשות של השיניים ובסופו של דבר לאובדן השן הנגועה בעששת. את העששת נהוג לסווג למספר סוגים שונים הכוללים בין היתר את מחלת העששת הכותרתית המופיעה בכותרות השיניים מעל החניכיים, את מחלת עששת המשטחים הנוצרת באזור שבין השיניים ואת עששת החריצים במשטחים הסגריים של השיניים.

מה הם הגורמים להיווצרות עששת?

ברשימת הגורמים העיקריים להיווצרות מחלת עששת כזו או אחרת אצל ילדים, נמצאים מספר גורמים הקשורים להרגלי ההיגיינה השוטפת של השיניים אצל ילדים. היגיינה לקויה או חוסר היגיינה מהווים את הגורם העיקרי להיווצרות עששת, וזאת לנוכח הצטברות של רובד חיידקי בשיניים. גורם משמעותי נוסף להיווצרות עששת קשור לצרכיה מוגברת ותדירה של דברי מתיקה, לרבות, משקאות ממותקים. כמו כן, העששת עשויה להיווצר לנוכח מבנה שיניים לקוי ופגום. חשוב לציין שמחלת העששת עשויה להתפתח (בשלביה הראשונים לפחות) ללא הופעת תסמינים מיוחדים ורק בשבלים מתקדמים יותר של המחלה מופיעים תסמינים כגון: חניכיים נפוחות או אדמות, הופעת דם מהחניכיים בעת צחצוח השיניים, היווצרות חורים בשיניים וריח רע מהפה.

כיצד מטפלים בעששת אצל ילדים?

מחלת העששת מטופלת על ידי רופא שיניים לילדים בירושלים או בכל עיר אחרת, כאשר הטיפול השגרתי והנפוץ ביותר הוא פעולת שחזור של השן הנגועה בעששת. פעולה זו עשויה לכלול גם טיפולי שורש במידה והעששת הובילה להרס הרקמות הקשות של השיניים. בנוסף, קיימים טיפולי שיניים נוספים המוצעים לכם על ידי רופאי שיניים לילדים בהתאם למצבה של העששת.

כמו כן, קיים טיפול ייעודי למניעת מחלת העששת מסוג חריצים וחרירים המופיעה באזור המשטחים הסגריים של השיניים. טיפול זה נועד לצרכי מניעת הצטברות רובד חיידקי על גבי השיניים הנוצר בעיקר מהימצאותן של שאריות מזון והוא מיושם במסגרת פעולת איטום חריצים על ידי רופא שיניים לילדים בירושלים או כל עיר מגורים אחרת בישראל.

טיפים למניעת עששת

כפי שציינו בפתיח, מחלת העששת אצל ילדים אינה הכרח המציאות והיא בהחלט ניתנת למניעה באמצעות מספר פעולות בסיסיות שלמעשה מנטרלות את הגורמים להיווצרות עששת. פעולות אלו כוללות:

  1. הקפדה יתרה על צחצוח נכון של השיניים – צחצוח לקוי או לא נכון מהווה גורם מרכזי להימצאותן של שאריות מזון והצטברות רובד חיידקי. צחצוח נכון הוא פועל יוצא של הקניית הרגלי היגיינה טובים לילדיכם כבר בגיל צעיר, כאשר הדרך המומלצת ביותר לצורך כך היא במסגרת קבלת הדרכה לצחצוח נכון על ידי אנשי מקצוע כגון רופא שיניים או שיננית. הרגילו את ילדיכם לצחצח את שיניהם פעמיים ביום למשך 2 דקות מינימום בכל פעם.
  2. ביקורים סדירים אצל רופא השיניים כבר מגיל צעיר- ביקורים סדירים אצל רופא שיניים לילדים בירושלים או בכל עיר אחרת, הם הדרך היעילה ביותר למעקב אחר התפתחות השיניים אצל ילדיכם ואבחון מחלות ובעיות שיניים כאלו ואחרות עוד בשלבי ההתפתחות הראשונים. את הביקורים הסדירים מומלץ לקיים אחת לשישה חודשים לפחות. במסגרת הביקורים הסדירים, ניתן יהיה לאבחן את מחלת העששת במידה והיא מופיעה כבר בשלביה הראשונים, ובתוך כך, להימנע מטיפולי שיניים מורכבים יותר. כמו כן, הביקורים הסדירים נועדו לצרכי אבחון בעיות מבנה של השיניים, דבר המגביר את רמת הסיכון להיווצרות עששת, ובתוך כך, להתאים מסגרת טיפולית המותאמת לצרכי טיפול במבנה השיניים הבעייתי. רופא שיניים לילדים בירושלים או בכל עיר אחרת, יידע להתאים את תכנית הטיפול הטובה ביותר לילדיכם על פי מצב בריאות שיניהם וגילם.
  3. צריכה מופחתת ומוגבלת של דברי מתיקה ומשקאות ממותקים – מכיוון שילדים אוהבים דברי מתיקה, קיימת חשיבות רבה להפחתת הצריכה של דברי מתיקה ומשקאות ממותקים המהווים גורם מרכזי להיווצרות רובד חיידקי. הרגילו את ילדיכם לאכול יותר פירות וירקות וכמה שפחות דברי מתיקה הגורמים להצטברות שאריות מזון. כמו כן, מומלץ להרגיל את ילדיכם לתזונה בריאה ונכונה מגיל צעיר ולהרגיל את ילדיכם לאכול בריא ונכון עם צריכה מוגבלת ביותר של דברי מתיקה.

 

קראו גם על: מרפאות שיניים מומלצות בירושלים

 

דילוג לתוכן