טיפים בשמירה על בריאות השיניים בהריון - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים בהריון

טיפים בשמירה על בריאות השיניים בהריון

תקופת ההיריון מלווה בשינויים הורמונאליים העשויים להשפיע בין היתר על בריאות השיניים, ולכן, קיימת חשיבות רבה לכך שכל אישה בהיריון תדע יותר על מה מותר ומה אסור בכל הנוגע לקבלת טיפולי שיניים בהריון. בעמוד שלפניכן, תוכלו למצוא מידע מקצועי שיעשה לכן סדר בכל הנוגע לשאלה: האם ניתן לבצע טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון.

טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון – מה חשוב לדעת?

בתחילת הדברים נציין את העובדה שאין כל מניעה לקבלת טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון במידה ומדובר בטרימסטר הראשון והשני של ההיריון, כלומר מהיום הראשון להיריון ועד לסוף חודש שישי. בתקופה זו ניתן לבצע בבטחה את מרבית טיפולי השיניים המשמרים, ובתוך כך, להימנע מבעיות שיניים וחניכיים. יחד עם זאת, חשוב לציין שקיימת חשיבות רבה להיוועצות מוקדמת עם הרופא המלווה את ההיריון ועם רופא השיניים, וזאת על מנת לבחון את חשיבות ודחיפות טיפולי השיניים הנחוצים לכן. בטרימסטר האחרון של ההיריון, מחודש שביעי ועד הלידה, מומלץ להימנע ככל הניתן מקבלת טיפולי שיניים וזאת למעט מקרים דחופים.

כמו כן חשוב לציין שביקורים סדירים אצל רופא השיניים לאורך כל תקופת ההיריון הם חשובים ומומלצים לכל אישה הרה ואין כל מניעה לקיימם על מנת לבצע בדיקות מעקב אחר בריאות השיניים והחניכיים.

בכל אותם מקרים בהם אתן מטופלות במסגרת טיפולי פוריות להשגת היריון, אנו ממליצים לכן לבצע את כל טיפולי השיניים בתקופה המקדימה לסבבי הטיפולים, וזאת על מנת להימנע מקבלת טיפולי שיניים בהריון מתקדם.

ומה בנוגע לצילומי רנטגן?

במידה ואתן נדרשות לצילומי רנטגן לצורך קבלת טיפול רפואי כזה או אחר במהלך תקופת ההיריון, אנו ממליצים לכן לעשות זאת במהלך הטרימסטר השני להיריון, בין החודש השלישי לסוף חודש שישי. כיום, בכל מרפאת שיניים /או מכון לצילום שיניים, מושם דגש על כללי הבטיחות לצורך הגנה מלאה על הבטן ההריונית במהלך צילומי הרנטגן וזאת באמצעות שכבת מגן כפולה אותה מניחים על הבטן.

טיפים חשובים לכל אישה בהיריון בהקשר של בריאות השיניים

  1. צחצוח נכון של השיניים מצמצם באופן משמעותי בעיות שיניים וחניכיים במהלך תקופת ההיריון – הקפדה יתרה על צחצוח נכון של השיניים מסייעת רבות לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים, ולכן, קיימת חשיבות רבה לצחצוח נכון של השיניים באמצעות טכניקה פשוטה עליה תוכלו לקבל הדרכה מהשיננית במרפאת השיניים בה אתן מטופלות. חשוב לציין שנשים הרות עשויות לחוות בחילה בעת הצחצוח, ולכן, מומלץ לעשות שימוש במברשות שיניים רכות ולהפקיד על צחצוח איטי.
  2. הקפידו לעשות שימוש במי שטיפת פה – בנוסף לפעולת הצחצוח, מומלץ לעשות שימוש תדיר במי שטיפת פה המסייע לסילוק שאריות מזון מהשיניים לאחר ארוחות. כמו כן, מומלץ ללעוס מסטיק ללא סוכר לאחר ארוחות.
  3. הקפידו על תזונה נכונה לאורך כל תקופת ההיריון – תזונה נכונה מסייעת רבות לאיזון הורמונאלי הנחוץ לכל אישה לאורך כל תקופת ההיריון, כאשר התזונה הנכונה מסייעת בין היתר לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים ומונעת צורך בקבלת טיפולי שיניים בהריון במידה ולא מדובר בטיפולים דחופים. התזונה הנכונה חייבת להיות מבוססת על צריכה מוגברת של ירקות, חלבונים ופחמימות מלאות ופחות על פחמימות ריקות וסוכרים.
  4. אל תוותרו על ביקורים סדירים גם אצל השיננית – טיפולי שיננית מומלצים לכל אחד ואחת מאתנו אחת לחצי שנה – שנה, ואין כל מניעה לקיים אותם גם במהלך תקופת ההיריון, בעיקר במהלך הטרימסטר הראשון ושני להיריון. טיפולי השיננית נועדו לצרכי הסרת אבן שן הגורמת להצטברות רובד חיידקי והם נחוצים לכל אישה הרה.
  5. במידת הצורך אל תהססו לפנות לרופא שיניים גם בטרימסטר השלישי והאחרון להיריון – במידה ואתן סובלות מכאבי שיניים או חניכיים ובמקרים בהם אתן קיים הכרח בקבלת טיפול רפואי בשיניים, אל תהססו לפנות לרופא השיניים שלכן גם במקרים בהם אתן מצויות בטרימסטר השלישי להיריון.

חשוב לציין שבכל מרפאות שיניים מומלצות בירושלים מובילה בתחומה, תוכלו להסתייע במגוון רחב של טיפולי שיניים בהריון ולקבל ייעוץ מקצועי בכל הנוגע לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים לאורך כל תקופת ההיריון ובהתאם למצב הבריאותי שלכן ושלבי ההיריון השונים.

דילוג לתוכן