טיפול יישור שיניים פנימי, לינגואלי - למי הוא מיועד? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
יישור שיניים פנימי

טיפול יישור שיניים פנימי, לינגואלי – למי הוא מיועד?

טיפול לינגואלי הוא למעשה טיפול למטרות יישור שיניים פנימי, המיועד לכל אילו מביניכם המתמודדים עם בעיות אורתודנטיות קלות יחסית. טיפול זה מיושם באמצעות סמכים לינגואליים אותם מתקינים מאחורי השיניים באופן סמוי מן העין המתבוננת בכם. בשנים האחרונות, הטיפול הלינגואלי הפך לאחד מהטיפולים הנפוצים והמבוקשים ביותר בתחום טיפולי האורתודנטיה, כאשר יותר ויותר בני נוער ומבוגרים פונים לבדיקות אבחון מקדימות בכל הנוגע להתאמתם להליך הטיפולי.

מי מתאים לטיפול הלינגואלי?

כפי שציינו לעיל, טיפולי יישור שיניים פנימי מיועד לאילו מביניכם המתמודדים עם בעיות אורתודנטיות קלות יחסית אותן ניתן לפתור באמצעות סמכים לינגואליים המותקנים בצד הפנימי של השיניים. בין יתר המקרים בהם קיימת התאמה להליך הטיפולי הלינגואלי תוכלו למצוא: מרווחים קטנים יחסית בשיניים הקדמיות, קצות שיניים מוטות הצידה, מצבי צפיפות קלה בשיניים הקדמיות ועוד.

את הטיפול הלינגואלי ניתן להתחיל בסביבת גיל 12-13 במקרים בהם כל השיניים הקבועות בקעו, כאשר חלק לא מבוטל מהאוכלוסיות הפונות לטיפולים לינגואליים כוללות נשים וגברים בני 20 ואילך שלעולם לא טיפלו בבעיות האורתודנטיות עימן הם התמודדו.

טיפול לינגואלי – כל היתרונות

יישור שיניים פנימי באמצעות סמכים לינגואליים, הפך לאחד מהטיפולים הפופולאריים בתחום טיפולי האורתודנטיה לנוכח ממספר סיבות מרכזיות המאפיינות אותו שכל אחת מהן מהווה יתרון יחסי על פני שיטות יישור שיניים אחרות. בין היתרונות המרכזיים של הטיפול הלינגואלי תוכלו למצוא:

  • סמכים המותאמים באופן המדויק ביותר למבנה השיניים והבעיה האורתודנטית עימה מתמודד המטופל/ת
  • סמכים המיוצרים מחומרי גלם שאינו פוגע במשטחי השן החיצוניים
  • סמכים המונעים היווצרות של רובד חיידקי על גבי השיניים
  • סמכים סמויים לעין המאפשרים לכל מטופל/ת ללכת עם ולהיראות בלי
  • התקנת הסמכים והימצאותם בחלל הפנימי של השיניים אינו מהווה מגבלה בכל הנוגע לתפקוד השיניים והלסתות

לצד היתרונות הנ"ל, יש לקחת בחשבון שהטיפול הלינגואלי הוא מורכב ומתמשך יותר מהטיפול בסמכים חיצוניים ואת העובדה שמדובר בטיפול בעלות גבוהה יותר.

מה בנוגע לתקופת ההסתגלות לסמכים הפנימיים?

יישור שיניים פנימי באמצעות סמכים לינגולאיים כרוך בתקופת הסתגלות ממושכת יותר מתקופת ההסתגלות המאפיינת התקנה של סמכים חיצוניים. ברוב המקרים, מדובר בתקופת הסתגלות בת 14 יום מרגע התקנת המסכים, כאשר לאורך כל תקופת ההסתגלות ולאחריה, המטופלים נדרשים לרמת היגיינה גבוהה בכל הנוגע לשמירה על בריאות שיניהם. כמו כן, חשוב לציין שמטופלים מסוימים עשויים להתמודד עם הפרעות זמניות ביכולות הדיבור שלהם במהלך תקופת ההסתגלות, כאשר הפרעות אלו חולפות מאליהן לאחר תקופת ההסתגלות ברוב המוחלט של המקרים.

סמכים לינגואליים – כמה זמן תדרשו להם?

סמכים לינגואליים בדומה לסמכים החיצוניים הם סמכים קבועים אשר אינם ניתנים להורדה, כאשר המטופלים נדרשים להימצא איתם לפרקי זמן של 18 עד 24 חודש, וזאת בהתאם לצרכי הטיפול של הבעיה האורתודנטית עימה הם מתמודדים ובגינה הם פנו לטיפול יישור שיניים פנימי מלכתחילה. כאשר אתם פונים לקבלת טיפול לינגאולי, יש לקחת בחשבון שמדובר בהליך טיפולי מתמשך יותר מהטיפול הנדרש להתקנת סמכים חיצוניים.

שלבי הטיפול הלינגואלי

טיפול לינגאולי מצריך ידע מקצועי מצד האורתודנט המטפל, וזאת לנוכח רמת הדיוק המקסימאלית הנדרשת לצרכי יצירת מודל של מבנה השיניים. כיום, מרבית המרפאות בהן פועלת מחלקת אורתודנטיה המתמחה בטיפולים לינגואליים, עושות שימוש במכשור ממוחשב לצורך נטילת מידות מדויקות של מבנה השיניים. לאחר שלב נטילת המידות, המודל הממוחשב של השיניים מהווה פלטפורמה לצורך ייצור הסמכים, כאשר יצירת הסמכים מתבצעת באופן כזה שמציירים כל סמך בנפרד לכל אחת מהשיניים ולאחר מכן מדביקים כל סמך לשן הנדרשת בצידה הפנימי.

בשנים האחרונות, מושם דגש על פיתוח אמצעים טכנולוגיים המסייעים רבות למרפאות העוסקות בתחום האורתודנטיה בכלל ותחום יישור שיניים פנימי בפרט. טכנולוגיות אלו נועדו בין היתר לצרכי ייעול הליכי התכנון והייצור של סמכים לינגואליים ולצרכי הפחתת הכאבים העשויים להתלוות להליך הטיפולי ובעיקר לשלב הדבקת הסמכים בצד הפנימי של השיניים.

חשוב לציין שאמצעי המחשוב בהם נעשה שימוש לצורך נטילת מידות מבנה השיניים, מאפשרים דיוק מרבי בכל הנוגע לתכנון ההליך הטיפולי, אך באותה נשימה למיומנויות המקצועיות – רפואית של הרופא המטפל, קיימת חשיבות רבה להצלחת ההליך הטיפולי ופתרון הבעיה האורתודנטית באמצעות סמכים לינגואליים.

'קרו גם על: טיפולי שיניים משמרים

דילוג לתוכן