טיפולי שיניים משמרים - 5 דברים שחשוב לדעת - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים משמרים

טיפולי שיניים משמרים – 5 דברים שחשוב לדעת

ענף רפואת שיניים כולל בתוכו מספר תחומי טיפול שונים, כאשר הבסיסי ביניהם כולל בתוכו את כל סוגי הטיפולים המשמרים שמטרתם שמירה על המצב התקין של בריאות השיניים. בעמוד שלפניכם, תוכלו למצוא מידע על מספר דברים שחשוב לדעת על טיפולי שיניים משמרים

סוגי טיפולים

כאשר מדברים על טיפולים משמרים בענף רפואת השיניים מדברים למעשה על מספר סוגי טיפולים שונים שכל אחד מהם נועד לצרכי שימור המצב התקין של בריאות השיניים, כאשר בין סוגי הטיפולים הנפוצים ביותר בתחום טיפולי השיניים המשמרים תוכלו למצוא:

  • סתימות – סתימת חור בשן היא אחת מהפעולות הנפוצות ביותר בתחום טיפולי שיניים משמרים והיא מיושמת באמצעות אמלגם דנטלי (מתכת) ו/או תרכובת של חרסינה וחומרים פלסטיים. בשני המקרים, מדובר בחומרי גלם המהווים חומר סתימה אופטימאלי, כאשר הסתימות הלבנות המיוצרות מחרסינה בתרכובת של חומרים פלסטיים נוספים נחשבות לסתימות אסתטיות יותר ולכן השימוש בהן נפוץ יותר בשנים האחרונות.
  • טיפולי שורש – על אף מורכבותם של טיפולי השורש הם נכללים בתחום הטיפולים המשמרים לשיניים, כאשר מטרת הטיפול היא ניקוי יסודי של תעלות השן אשר נפגעו בעקבות עששת אשר לא טופלה בזמן. במסגרת הטיפול, מנקים את תעלות השן, מוצאים את העצב הפגוע מהשורש ואוטמים את התעלות באמצעות חומר ייעודי ולאחר מכן מרכיבים כתר זמני/קבוע.
  • עקירת שיני בינה – שיני הבינה הן השיניים האחרונות למעשה הבוקעות בחלל הפה והן ממוקמות בחלק האחורי ביותר של הלסתות. במקרים מסוימים, נוצר חוסר מקום בשטח הלסתות לצורך בקיעת שיני הבינה והתופעה מכונה: שיני בינה כלואות. גם במקרים של שיני בינה כלואות וגם במקרים בהם שיני הבינה גורמים לכאב בלסתות, ניתן לעקור אותן במסגרת טיפולי שיניים משמרים הכוללים עקירה כירורגית.
  • איטום חריצים – חריצים בשיניים עשויים להתפתח באופן טבעי בעיקר בשיניים הטוחנות, וזאת לנוכח העובדה שפעולת הצחצוח אינה מצליחה לנקות אותן באופן מושלם משאריות מזון. ברוב המקרים, פעולת איטום של חריצים המופיעים בשיניים הטוחנות יכולה לסייע למניעת טיפולי סתימות בשלבים מאוחרים יותר.
  • הסרת אבנית – טיפול נפוץ בתחום טיפולי השיניים המשמרים הוא טיפול שיננית המיועד לצרכי סילוק והסרת אבנית הנוצרת על שטח השיניים. טיפול זה נועד למניעת הצטברות רובד חיידקי ברווח שבין השיניים לחניכיים ולצרכי מניעת ריח רע מחלל הפה.

בדיקות מעקב אחר בריאות השיניים

הקפדה על רוטינת טיפול קבועה הכוללת בתוכה בדיקת מעקב תקופתית, מהווה את האמצעי הטוב ביותר למניעת טיפולים משמרים וטיפולי שיניים נוספים. רוטינת הטיפול הקבועה מבוססת על בדיקות מעקב תקופתיות אצל רופא השיניים אחת לשישה חודשים ו/או בהתאם להמלצות הרופא, כאשר הקפדה על בדיקות המעקב תבטיח גם לכם את השיניים הבריאות ביותר לאורך זמן. את בדיקות המעקב אחר בריאות השיניים מומלץ להתחיל בגיל מוקדם ככל האפשר על מנת לעקוב אחר התפתחות השיניים החלביות המתחילות לבקוע בסביבות גיל שנה

הפקדה יתרה על היגיינת פה

אמצעי נוסף המסייע למניעת טיפולים משמרים וטיפולי שיניים נוספים קשור לאופן בו אתם מקפידים על היגיינת הפה. הקפדה יתרה על היגיינת פה כוללת בין היתר: צחצוח נכון פעמיים ביום, שימוש בתכשירי שטיפת פה, שימוש בחוט דנטלי. במידת האפשר, אנו ממליצים לכם לצחצח את השיניים בסיום כל ארוחה גדולה במהלך היום.

הלבנות שיניים

טיפול נוסף המיושם כיום במסגרת טיפולי שיניים משמרים בכל מרפאת שיניים מובילה בתחומה הוא טיפול ייעודי לצורך הלבנת השיניים. הלבנות שיניים נועדו לצרכי שימור הגוון הטבעי של השיניים לאורך זמן, כאשר הליך הבהרת השיניים כולל שימוש בחומרי הלבנה רפואיים ושיטות שונות המיושמות במרפאות השיניים במסגרת טיפולי ההלבנה. שינוי פנימי או חיצוני של גוון השיניים עשוי להתרחש מסיבות שונות הכוללות בין היתר: עישון, צריכה של משקאות קפואים ומשקאות בעלי גוונים כהים, נטילת תרופות ועוד. ברוב המקרים, טיפולי ההלבנה כוללים גם ביקור מקדים אצל השיננית לצורך הסרת אבנית.

המטרה: מניעת בעיות שיניים וחניכיים

המטרה הכוללת של כל סוגי הטיפולים הנכללים בתחום טיפולי השיניים המשמרים היא מניעת בעיות שיניים וחניכים המצריכות טיפולי שיניים פולשניים ומורכבים. הקפדה יתרה על ביקורים סדירים אצל מרפאות שיניים מומלצות בירושלים וכן שמירה על היגיינת פה תסייע גם לכם להימנע מכך.

 

דילוג לתוכן