מה חשוב לדעת על טיפולי שיניים משמרים? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים משמרים

מה חשוב לדעת על טיפולי שיניים משמרים?

טיפולי שיניים משמרים מאגדים בתוכם שורה של טיפולים שונים, כאשר המטרה המשותפת לכולם תמונה בעובדה שהם מאפשרים שמירה על מצב השיניים כמו גם על בריאות הפה.

בכדי להימנע מהצורך מטיפולים אלו (אשר מתאפיינים ברמת מורכבות שונה), ההמלצה היא להגיע בכל תקופת זמן של כחצי שנה אל מרפאת השיניים, על מנת לאתר אותן בזמן ובמידת הצורך לטפל בהן בשלבים המקדימים – מה שימנע את הצורך בטיפולים מורכבים ויקרים במיוחד.

טיפולי שיניים משמרים הסוגים השונים

כאמור, טיפולי שיניים משמרים מתחלקים לסוגים שונים, כאשר, בין סוגי הטיפולים הבולטים המשתייכים לקטגוריה זו הם הטיפולים הבאים:

• סתימות – במקרים בהם השן נפגעת כתוצאה מריקבון או עששת, יש צורך להסיר את הרקמה הפגועה ולבצע שחזור של החלק החסר באמצעות חומר ייעודי. ישנם 2 סוגים עיקריים של סתימות, סתימות מתכת וסתימות לבנות – כאשר, לכל אחד מאותם הסוגים יש את היתרונות הפרטניות שלהן. סתימות מתכת, כשמן עשויות מתערובות של מתכות, מה שמאפשר להן להוות כחומר בעל חוזק ויציבות גבוהה. סתימות לבנות אומנם אינן מכילות מתכת אבל הן עשויות מחרסינה ומחומרים פלסטיים שונים ומתאפיינות בנראות אסטטית ומרשימה.

• טיפולי שורש – הצורך בטיפולי שורש יכול לעלות במקרים בהם ישנה הצטברות של עששת על השן, והיא איננה מטופלת בזמן. העששת עלולה לגרום עם הזמן , לפגיעה בעצב השן, מה שיעלה את הצורך בטיפול שורש.  טיפול שורש מתחיל בניקוי של תעלות השן ולאחר מכן, הרופא מוציא את העצב הפגוע ואוטם את התועלות. הטיפול אמור להתבצע תחת הרדמה מקומית ובמידה והוא מבצע על ידי רופא שיניים מקצועי הוא לא יהיה כרוך בכאב – וגם אי הנעימות שתורגש לאחריו תחלוף במהירות.

• טיפולי חניכיים – לחניכיים יש תפקיד חשוב ומשמעותי, הן למעשה אלו האחריות על אחיזת השיניים ועל שמירתן במקומם בצורה יציבה וחזקה. במקרים בהם מצטברים על גבי החניכיים אבנית וחיידקים שונים, דבר זה עלול לבוא לידי ביטוי בתוצאה של דלקת חניכיים – אשר במידה והיא לא תטופל בזמן היא עלולה להחריף ולהחמיר ולגרום לנזקים בלתי הפיכים. מהסיבה הזאת, קיימת חשיבות לפנות לרופא שיניים על מנת לקבל טיפול מהיר ואיכותי באותה דלקת5.

• איטום של חריצים – ישנם מקרים בהם עלולים להתפתח חריצים באזורים של שיניים הטוחנות. במידה והחריצים אינם מטופלים בזמן ובצורה המיטבית, עלולה לחדור לתוכם עששת ולגרום לנזק משמעותי לשורש השן. לכן, חשוב לפנות לרופא שיניים על מנת לקבל טיפול של איטום החריצים וזאת על ידי שימוש בחומר ייעודי קשיח. ברוב המקרים, טיפול של איטום חריצים הינו טיפול אשר מיועד לילדים צעירים.

• טיפולים של שיננית – תפקידה של השיננית הוא לבצע טיפולים מניעתיים, אשר מיועדים לאנשים בכל הגילאים. הטיפולים של השיננית כוללים בין היתר: טיפולי הסרת אבנית (אשר מצטברת על השיניים ועלולה לגרום מחלות חניכיים בדרגות חומרה שונות). מעבר לכך השיננית גם תורמת מהידע המקצועי שלה ומנחה את המטופלים לצחצוח שונים נכון ויעיל ולשימוש באמצעי אזר נוספים אשר באמצעותם ניתן לשמור על בריאות השיניים לאורך זמן.

כאמור, אלו הם רק חלק מאותם טיפולים אשר נכללים בקטגוריה של טיפולי שיניים משמרים – כאשר פונים לרופא שיניים כדאי לוודא מהם הטיפולים הפרטניים המוצעים על ידו על מנת לוודא אם הוא אכן מהווה ככתובת הנכונה עבור אותה המטרה.

איך בוחרים רופא שיניים?

בכדי ליהנות מטיפולי משמרים אשר יתאפיינו באיכות בלתי מתפשרת ובמענה איכותי על הבעיה, קיימת חשיבות גבוהה לבחור את רופא השיניים או רופא שיניים פרטי בירושלים או כל עיר אחרת בתבונה. יש לוודא שמדובר ברופא מקצועי ומנוסה, אשר מציע במרפאה את כל סוגי הטיפולים המשמרים הקיימים. כדאי לנסות כמה שיותר פרטים על הטכנולוגיות ועל המכשור הרפואי בהם נעשה שימוש באותה מרפאת שיניים. כדאי לוודא שהרופא עושה שימוש בחומרים איכותיים וכמובן, לבדוק גם את הניסיון והרמה המקצועית של אותו רופא שיניים, כמו גם של שאר צוות המרפאה. דגש על כל הפרמטרים הללו יאפשר לכם לבחור את הרופא המתאים ביותר וליהנות ממענה איכותי על כל בעיה או נזק אשר עלול להיגרם לשיניים. חשוב להדגיש ולציין שהגעה לביקורים תקופתיים אצל רופא שיניים אשר מתמחה בטיפולים משמרים, יכולה למנוע נזקים שונים לשיניים.

דילוג לתוכן