טיפולי שיניים משמרים - כל מה שצריך לדעת - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים משמרים

טיפולי שיניים משמרים – כל מה שצריך לדעת

טיפולי שיניים מאפשרים לאדם לא רק לחייך מאוזן לאוזן אלא גם לאכול ולטחון את האוכל כמו שצריך וכמובן ליהנות משניים בריאות יפות ואיכותיות. טיפולי שיניים נחלקים למספר מגוון של טיפולים וביניהם הטיפולים המשמרים, טיפולים אורתודנטיים, טיפולים כירורגיים ועוד. במאמר זה נתמקד במהלך טיפולי שיניים משמרים – ננסה להבין מהם אותם טיפולים משמרים, כיצד נכון לבצע אותם וכל כמה זמן וכמובן מה תאלצו "להקריב" על מנת להתמיד בטיפולים המשמרים.

הכירו את הטיפולים המשמרים

הדבר הראשון שנכון לציין בהקשר אל טיפולי שיניים משמרים היא העובדה שאלו הם הטיפולים הבסיסיים ביותר אותם מבצעים המטופלים. המטרה של טיפול משמר כשמו כן הוא, לשמור על תקינות הפה וכדי לבצע זאת, יש להיערך לפעולות הבאות :

  1. בדיקה שבשגרה – לרוב נכון לבצע בדיקה דו שנתית במהלכה יקבע הרופא המטפל אם יש צורך לערוך סידרת טיפולי או האם השיניים בריאות ולא נדרשת מעורבות טיפולית.
  2. הסרת אבנית – כמו שכולם מכירים את טיפול השיניים אותו מעניקה השיננית, חשוב לבצע ניקוי אבנית בכל חצי שנה, ניקוי אשר מאפשר את הסרת האבנית מהשן

אלו הם רק חלק מהטיפולים המשמרים אותם יש לבצע בימים שבשגרה. הטיפול המשמר אותו מבצע כל אדם (ללא סיוע רופא השיניים), הוא צחצוח השיניים בוקר וערב – שימו לב שגם לצחצח שיניים חשוב לדעת איך. יש לא מעט אנשים, כן כן, גם מבוגרים, אשר מצחצחים שיניים בדרך לא נכונה. ככל ותקפידו על שני סעיפים אלו בקפדנות יתרה, כך תצליחו להימנע מביקורים אצל רופא השיניים למטרות טיפולים פולשניים הכוללים :

  1. שחזורים
  2. סתימות חורים
  3. טיפולי שורש

גם אלו נחשבים לטיפולים משמרים אך מצבים אלו הם מצבים מתקדמים יותר שנדרשת עבורם מעורבות פולשנית בסיוע מכשור רפואי וידיים מיומנות ומקצועיות.

הכירו את הטיפולים המשמרים לעומקם

בין סוגי טיפולי השיניים המשמרים ניתן למצוא את הסתימות הלבנות וסתימות המתכת, טיפולי שורש, טיפול בריחות רעים מהפה, טיפולים בלסת, מתן פתרונות לשיני בינה ועוד. בחלק זה נרחיב מעט אודות כל אחד מהטיפולים הללו :

  • טיפולים המיועדים לכאבי המופיעים באזור הראש ובמקביל הם אינם מוגדרים ככאב המופיע מהשיניים – ישנם כאבים אשר נגרמים כתוצאה ישירה מבעיות במערכת הלעיסה ועל כן הטיפול הוא לא ישיר לשיניים אך הוא בהחלט ניתן לטיפול על ידי רופא שיניים. בעיות במערכת הלעיסה יכולות לבוא לידי ביטוי בחוסר נוחות, בכאבים במפרק הלסת, בקולות מהלסת ועוד.
  • ריח רע מהפה – אחת הסוגיות אל מולה מתמודדים רבים הוא ריח רע מהפה. השם המקצועי של ריח רע מהפה היא באשת הנשימה שנגרמת מחיידקים שחיים בפה ואינם זקוקים לחמצן ועל כן הם מתרבים באזורי הגרון, השקדים, תחת הלשון ועוד. כדי להתמודד עם ריח רע מהפה, יש לבצע  טיפולי שיניים משמרים ולהבין כי זה יכול להגרם כתוצאה מהיגיינה לקויה, מאכילת מזונות ספציפיים ועוד. ושוב, כדי להתמודד עם הבעיה יש לבקר את רופא השיניים ואת השיננית באופן קבוע ללא דיחוי וכמובן להקפיד על שטיפת הפה עם מי פה וכמובן להקפיד על צחצוח שיניים באופן קבוע עם משחה ייעודית אשר מנטרלת את תרכובות הגופרית.
  • טיפולי שורש – טיפול שורש נגרם בין היתר בשל עששת שהוזנחה ולא טופלה כראוי. במהלך טיפול שורש מבצע הרופא ניקוי יסודי של תעלות השן לצד הוצאת העצב מהשורש, הוא אוטם את התעלה באמצעות גומי וסוגר את השן במבנה זמני שיהפוך לקבוע. טיפול שורש מבוצע בהרדמה מקומית כך שהמטופל לא חש כלל בכאב.
  • סתימות – סתימות נחלקות לשניים, הסתימות הלבנות והסתימות המתכתיות. סתימת מתכת פרושה סתימה בצבע כסוף אשר החומר ממנה היא מיוצרת הוא כספית, כסף, בדיל ונחושת. זהו חומר סתימה חזק ויציב והעלות שלו היא נמוכה יחסית לסתימות הלבנות. הסתימות הלבנות אינם מכילות מתכות כלל לרוב זהו חומר החרסינה ו/או חומר פלסטי אחר. היתרון המשמעותי של הסתימות הלבנות הוא העובדה שהם אסתטיות ובצבע השן וכמו כן הן נצמדות לשן מבלי שצריך להוריד מתוכנה כמות משמעותית.

לסיכום : טיפול משמר חשוב מאוד על מנת להימנע מטיפולים מורכבים יותר בעתיד. ככל ותבקשו לבצע את הטיפולים המשמרים, בצעו אותם ותיהנו משיניים בריאות לבנות ומושקעות.

קראו גם על: טיפולי שיניים בהריון

דילוג לתוכן