על טיפולי שיניים משמרים וטיפולי שורש - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים משמרים

על טיפולי שיניים משמרים וטיפולי שורש

טיפולי שיניים משמרים הם הגדרה כוללת לכל סוגי הטיפולים המיועדים לצרכי שמירה על בריאות השיניים, כאשר אחד מסוגי טיפולי שיניים משמרים המורכבים ביותר הם טיפולי השורש. בעמוד שלפניכם תוכלו למצוא מידע מקצועי מורחב על טיפולי שורש.

מהם טיפולי שורש?

טיפולי שורש נכללים אומנם בקטגוריית טיפולי שיניים משמרים אך הם נועדו בעיקר לצרכי שיקום שורש השן בכל אותם מקרים בהם העששת הובילה לפגיעה במוך השן ובכל אום מקרים בהם מוך השן נחשף לזיהום או במקרים בהם השן המטופלת נשברה במלואה כתוצאה מחבלה/פגיעה. טיפולי השורש בכל מרפאת שיניים בירושלים או בכל עיר אחרת בישראל, מיושמים תחת הרדמה מקומית והם מיושמים במסגרת שלושה שלבי טיפול עליהם נרחיב בהמשך.

רופא מומחה לטיפולי שורש – מה חשוב לדעת?

רופאי שיניים המתמחים בטיפולי שורש מחזיקים בתואר מומחה אנדודונטיה שהוא למעשה תואר ד"ר מומחה לטיפולי שורש. תואר זה מוענק לרופאי השיניים כלליים שבנוסף להכשרתם כרופאי שיניים עוברים הכשרה נוספת בתחום מחלות מוך השן, כאשר תהליך ההכשרה אורך כשלוש שנים.

סימנים היכולים להעיד על היווצרות עששת

עששת היא אחת ממחלות השיניים השכיחות ביותר בקרב ילדים ובקרב האוכלוסייה הבוגרת, כאשר בין יתר הסימנים היכולים להעיד על התפתחותה נכללים:

  • הופעת כאב באזור השן הנגועה בעששת
  • רגישת יתר של השן הנגועה בעששת לחום/קור
  • הופעת דימום בעת צחצוח השיניים
  • חור בשן

עם הופעת אחד מהסימנים הנ"ל, אנו ממליצים לכם לפנות באופן מיידי למרפאת השיניים וזאת על מנת לאבחן את מצב השן והשורש. במקרים מסוימים, הטיפול בעששת נעשה במסגרת טיפולי שיניים משמרים כגון סתימות באמצעותן ניתן לעצור את התפתחות החור בשן.

טיפולי שורש שלב אחר שלב

כפי שציינו לעיל, טיפולי שורש מיושמים במסגרת שלושה שלבי טיפול מרכזיים המיושמים לאחר צילום רנטגן מקדים שמטרתו לאבחן את מצבה הבריאותי של השן ואורך תעלות השורש. בהתאם לממצאי הצילום, הרופא המטפל (מומחה לאנדודונטיה) מבצע את הטיפול בשלושה שלבים: בשלב הראשון, מתבצע סילוק של העששת מהשן, בשלב השני נעשה סילוק של רקמות מוך השן הנגועות בעששת וזאת לצד ניקוי יסודי של תעלות השורש ובשלב האחרון מתבצע מילוי של השן המטופלת בחומר ייעודי שנועד לצרכי מניעת חדירה של חיידקים לחלל השן ולאחר מכן מתבצעת סתימה של השן.

חשוב לציין שאת טיפולי השורש מומלץ ליישם כבר בשלבים המקדימים של התפתחות העששת וזאת על מנת להימנע ממצבים בהם לא ניתן יהיה לטפל בשן ותידרש פעולת עקירה, וזאת הסיבה שטיפולי השורש על אף היותם טיפולים משקמים נכללים בקטגוריית טיפולי שיניים משמרים באמצעותם ניתן לשמור על בריאות השיניים.

הופעת כאב לפני ולאחר טיפולי שורש

היווצרות דלקת במוך השן או התפשטות העששת למוך השן, עלולה להיות מלווה בכאבים עזים בשיניים, וזאת הסיבה המרכזית לחשיבותו של הביקור התקופתי בכל מרפאת שיניים בירושלים או בכל עיר אחרת אחת לשלושה חודשים לצרכי מעקב אחר בריאות השיניים. ביקור תקופתי במרפאת השיניים יאפשר לכם להימנע מהתפשטות העששת ולהסתייע במגוון רחב של טיפולי שיניים משמרים באמצעותם ניתן לשמור על בריאות השיניים. הופעת כאב לפני טיפולי שורש נובעים לנוכח היווצרות דלקת במוך השן והתפשטות העששת, וברוב המקרים, אנשים המתמודדים עם כאבי שיניים לפני טיפולי השורש עלולים לחוות כאב או רגישות בשן המטופלת גם לאחר הטיפול. יחד עם זאת, הופעת כאב לאחר טיפולי שורש, חולפים מאליהם תוך מספר ימים. במקרים בהם הכאבים לאחר הטיפול נמשכים ואינם חולפים, הדבר מחייב המשך טיפול על מנת לאבחן את מקור הכאב היכול ולטפל בבעיה גם במסגרת ביצוע מחודש של טיפול השורש. בין יתר הסיבות המובילות להופעת כאבי שיניים לאחר טיפולי שורש נכללות הסיבות הבאות: זיהום בעצם הלסת, זיהום בשורש השן, טיפול שורש רשלני ועוד.

לסיכום, טיפולי שורש נועדו לכל אילו מביניכם המתמודדים עם עששת שהתפשטה לכיוון מוך השן שהוא למעשה רקמת השן הפנימית המורכבת מכלי דם ועצבים. במקרים מסוימים ניתן להימנע מטיפולי שורש ולעצור את העששת באמצעות סילוק העששת וסתימת החור הנוצר בשן, ולכן, קיימת חשיבות רבה לביקורים סדירים אצל רופא השיניים לצרכי בדיקות מעקב אחר מצב בריאות השינים אחת לשלושה חודשים.

דילוג לתוכן