טיפולי שיניים משמרים ובריאות הפה שלכם - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
שתלים לשיניים בירושלים

טיפולי שיניים משמרים ובריאות הפה שלכם

טיפולי שיניים משמרים, כשמם כן הם, הם למעשה טיפולי שיניים שנועדו לצורך שמירה על בריאות השיניים לאורך זמן. טיפולים אלו נחשבים לנפוצים ביותר בענף רפואת השיניים וכמעט כל אחד ואחת מאיתנו נדרש להם בשלב כזה או אחר במהלך החיים. בין סוגי הטיפולים הנפוצים ביותר בקטגוריית טיפולי השיניים המשמרים תוכלו למצוא את הטיפולים הבאים:

 • סתימות לצרכי איטום חורים וסדקים המופיעים בשיניים הטבעיות
 • טיפולי שיננית לצורך סילוק אבן השן
 • עקירת שיניים טבעיות שאינן ניתנות לשיקום
 • עקירה של שיני בינה כלואות – טיפול שיניים המיושם במסגרת הליך כירורגי
 • טיפולי שורש המיושמים במקרים של עששת
 • טיפולי ייעודי למניעת ריח רע מחלל הפה

טיפולי שיניים משמרים – למי הם נחוצים?

טיפולי שיניים משמרים נחוצים גם לצרכי תחזוקה שוטפת של השיניים והחניכיים (במסגרת טיפולי שיננית) וגם לצרכי שמירה על השיניים הבריאות במידה ושן טבעית אחת או יותר מצויה במצב הדורש זאת. לפיכך, סוגי הטיפולים המוצעים לכם במסגרת טיפולי השינייים המשמרים, מיועדים לכל אחד ואחת מאיתנו, גם לאילו מבינינו הנדרשים רק לטיפולי שיננית לצורך תחזוקה מיטבית של השיניים וגם לאילו מבינינו הנדרשים לטיפולי שורש, עקירה וכדומה.

האם ניתן להימנע מקבלת טיפולי שיניים משמרים?

למעט טיפולי השיננית הנחוצים לכל אחד ואחת מאיתנו באופן קבוע אחת לחצי שנה – שנה, ולמעט טיפולי עקירה של שיני בינה כלואות, כל יתר טיפולי השיניים המשמרים בהחלט ניתנים למניעה במידה ותקפידו על מספר פעולות פשוטת הכוללות בין היתר:

 • ביקור סדיר אצל רופא השיניים אחת לשישה חודשים לצרכי מעקב אחר בריאות השיניים
 • ביקור סדיר אצל השיננית אחת לחצי שנה – שנה לצורך סילוק אבן השן ורובד חיידקי מהשיניים
 • הפקדה יתרה על צחצוח נכון של השיניים פעמיים ביום (כל פעם למשך 2-3 דקות)
 • שימוש בחוט דנטלי לאחר ארוחות לצורך סילוק שאריות מזון מחריצי השיניים
 • הימנעות מצריכה מוגברת של דברי מתיקה ומשקאות ממותקים
 • הימנעות מעישון הנחשב לאחד מהגורמים העיקריים להתפתחותה של מחלת חניכיים ובעיות שונות בשיניים
 • לעיסת מסטיק ללא סוכר אחרי ארוחות ו/או תפוח עץ עסיסי וטרי המסייע אף הוא להרחקת שאריות המזון לאחר ארוחות

טיפולי שיניים משמרים – זהות הרופא

טיפולי שיניים משמרים כגון סתימות ועקירות שיניים חשוב לבצע אצל רופא שיניים מנוסה בעל התמחות בתחום רפואת השיניים המשמרת. במידה ותדרשו לטיפולי עקירת שיני בינה, חשוב שהרופא יהיה בעל התמחות בתחום כירורגיית פה ולסת, וזאת לנוכח העבודה שמדובר בהליך ניתוחי. במידה ותדרשו לטיפולי שורש, חשוב שהרופא יהיה אנדודונט שהוא למעשה רופא שיניים מומחה לטיפולי שורש.

עששת – הגורם העיקרי לטיפולי שיניים משמרים

טיפולי השיניים המשמרים נחוצים לילדים ומבוגרים כאחד, כאשר אחד מהגורמים העיקריים לטיפולים אלו הוא נגע העששת. עששת היא למעשה מחלת שיניים הנוצרת כתוצאה מרובד חיידקי החודר אל תוך עומק השן והיא מובילה בין היתר להיווצרות חורים בשיניים, דבר המצריך טיפולי סתימה. במקרים מסוימים, נגע העששת עשוי להוביל להרס מוך השן והדבר מצריך טיפול שורש. נגע העששת אומנם נפוץ יותר בקרב ילדים, אך הוא בהחלט עשוי להופיע גם בגילאים מתקדמים יותר כתוצאה מהזנחה של בריאות השיניים לאורך זמן. כל ההמלצות המופיעות לעיל בנושא מניעת טיפולי שיניים משמרים הם טובים ונכונים גם לצורך מניעת עששת.

חורים בשיניים עשויים להוביל לטיפולי עקירה, סתימה וטיפולי שורש וזאת בהתאם להיקף הפגיעה בשן ובמוך השן. התפתחותו של נגע העששת מתרחש לאורך זמן והוא עשוי להיות מלווה בדלקות ובכאבי שיניים עזים, ולכן, קיימת חשיבות רבה לביקורים סדירים אצל רופא השיניים על מנת לאבחן את הנגע בזמן ולטפל בו באופן מיידי המצמצם את מידת הנזק לשיניים. התסמינים הראשוניים להופעתה של מחלת העששת כוללים: רגישות לחום וקור ודימום מהחניכיים בעת הצחצוח. ברוב המקרים, עששת מלווה גם בדלקת, דבר העשוי להוביל לכאב בשיניים.

אם גם אתם מתמודדים עם אחד או יותר מהתסמינים העשויים להעיד על עששת, אנו ממליצים גם לכם לפנות בהקדם לבדיקה ראשונית אצל רופא השיניים ולבחון את מידת הנזק שנגרם לשן ומוך השן. חוסר טיפול בזמן עשוי להוביל לאובדן שיניים טבעיות ולמחלת חניכיים מורכבת.

קראו גם על: שתלים לשיניים בירושלים

דילוג לתוכן