טיפולי שיניים בהריון  - מה מותר ומתי? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים בהריון

טיפולי שיניים בהריון  – מה מותר ומתי?

לא מעט נשים המצויות בשלב כזה או אחר של ההיריון, נמנעות מקבלת טיפולי שיניים בהריון וזאת לנוכח מידע מוטעה לגבי הנושא. בעמוד שלפניכם, ריכזנו עבורכם מידע מקצועי – רפואי בנושא טיפולי שיניים אותם ניתן לבצע בשלב כזה או אחר של ההיריון.

בריאות השיניים והחניכיים במהלך תקופת ההיריון – מה חשוב לדעת?

נשים בהריון רגישות יותר לתהליכים פיזיולוגיים המתרחשים עקב פעילות הורמונאלית מוגברת, ולכן, כל בעיה המצריכה טיפול שיניים בהיריון עשויה להיות מלווה בכאבים עזים יותר מהרגיל. בנוסף, חשוב לציין את העובדה שלאורך תקופת ההיריון, קיים סיכוי גובר להתפתחות עששת או מחלת חניכיים במקרים של הזנחה או חוסר טיפול בבעיית שיניים קיימת. עובדה מעניינת נוספת לגבי בריאות השיניים והחניכיים במהלך תקופת ההיריון באה לידי ביטוי בעת צחצוח השיניים, כאשר יותר ויותר נשים הרות מדווחות על בחילות בעת הצחצוח, דבר הגורם לחלק מהן להימנע מצחצוח השיניים.

טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון – מה מותר ומתי?

בניגוד לדעה הרווחת לפיה מומלץ להימנע מקבלת טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון, אין כל מניעה רפואית לקבלת טיפולי שיניים במהלך ההיריון במידה והדבר נעשה בטרימסטר הראשון לתקופת ההיריון, כלומר, עד סוף חודש שלישי של ההיריון. בתקופה זו אין כל מניעה לטיפולי השיניים הבאים:

  • טיפולי שורש
  • טיפולי סתימות
  • טיפולי שיננית
  • ביקורת תקופתית אצל רופא השיניים

יחד עם זאת, גם במהלך הטרימסטר הראשון קיימת המלצה להימנע מקבלת טיפולי שיניים בהריון כגון: השתלות שיניים, טיפולי שניים בתחום כירורגיית פה ולסת וטיפולי שיניים מורכבים.

שימו לב – ההחלטה בנוגע למתן טיפול שיניים כזה או אחר במהלך תקופת ההיריון, לרבות, בתקופת הטרימסטר הראשון, היא בסופו של דבר החלטה של הרופא המטפל, ולכן, קיימת חשיבות רבה לביקורת תקופתית אצל רופא השיניים לאורך של תקופת ההיריון.

האם ניתן לבצע צילום רנטגן במהלך תקופת ההיריון?

במידה וקבלת טיפול השיניים במהלך תקופת ההיריון מצריף צילום רנטגן, ניתן לבצע את הצילום במידה והינך בטרימסטר הראשון להיריון (עד סוף חודש שלישי) וזאת בהתאם להמלצת הרופא המטפל. יחד עם זאת, חשוב לוודא שבמהלך הצילום נעשה שימוש בשכבת מגן כפולה שנועדה להגן על הבטן ההריונית.

טיפולי חירום בשיניים במהלך תקופת ההיריון

לאורך תקופת ההיריון, חלק מהנשים ההרות נדרשות לטיפולי חירום בשיניים והדבר נובע ברוב המקרים מבעיה קיימת בשיניים או החניכיים אשר החמירה במהלך ההיריון. במקרים אלו, קיים הכרח בקבלת טיפול חירום ללא קשר לתקופת ההיריון, וזאת לצורך טיפול מונע בזיהום דלקתי העשוי לחדור למערכת הדם ולסכן את מצבה הבריאותי של האישה ההרה.

כפועל יוצא מכך, קיימת חשיבות רבה לקבלת טיפולי שיניים בהריון אצל רופא מומחה המתמחה בין היתר בנושא מתן טיפולי שיניים לנשים הרות, כאשר ההמלצה במקרים ומדובר בהיריון מתוכנן הוא לפנות לקבלת טיפולי השיניים מספר שבועות או חודשים לפני תכנון ההיריון.

ומה בנוגע לקבלת טיפול תרופתי כחלק מטיפולי השיניים?

במקרים של כאבי שיניים וחניכיים במהלך תקופת ההיריון, חשוב להיוועץ עם הרופא המלווה את תקופת ההיריון בכל הנוגע לנטילת משככי כאבים. כמו כן, גם במקרים של קבלת טיפולי שיניים בהיריון המצריכים נטילת תרופות אנטי דלקתיות ו/או משככי כאבים, קיימת חשיבות רבה להיוועצות גם עם רופא השיניים וגם עם הרופא המלווה את ההיריון.

שמירה על בריאות השיניים והחניכיים במהלך תקופת ההיריון – כיצד?

על מנת להימנע מהצורך בקבלת טיפולי שיניים דחופים במהלך תקופת ההיריון ועל מנת לשמור על בריאות השיניים והחניכיים לאורך כל תקופת ההיריון, מומלץ לכל אחת ואחת מהנשים ההרות שביניכן להפקיד על הכללים הבאים:

  • הקפידו על ביקור סדיר אצל רופא השיניים לאורך כל תקופת ההיריון – גם במהלך הטרימסטר השני והשלישי
  • הקפידו על טיפול שיננית במהלך תקופת הטרימסטר הראשון
  • הקפידו על צחצוח נכון של השיניים בוקר וערב
  • עשו שימוש בחוט דנטלי לאחר ארוחות
  • הימנעו מצריכה מוגברת של דברי מתיקה ומשקאות ממתוקים
  • תזמנו את טיפולי השיניים הנחוצים לכם לתקופה המקדימה להיריון במידה ומדובר בהיריון מתוכנן

למידע נוסף על טיפולי שיניים בהריון אנו ממליצים לכם להיוועץ עם רופא שיניים פרטי בירושלים או בכל עיר אחרת.

דילוג לתוכן