טיפולי שיניים בהריון על פי חלוקה לשלבי ההיריון השונים - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים בהריון על פי חלוקה לשלבי ההיריון השונים

טיפולי שיניים בהריון על פי חלוקה לשלבי ההיריון השונים

כל מה שצריך וחשוב לדעת על טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון בעמוד שלפניכן –

נשים רבות נמנעות מקבלת טיפולי שיניים במהלך ההיריון, וזאת לנוכח חוסר ידע או תפיסות שגויות אשר התפתחו עקב מיתוסים שונים לפיהם טיפולי שיניים בהריון עלולים להזיק לעובר ואף לגרום להפלה. על מנת לעשות סדר בעניין, ריכזנו עבורכן מידע מורחב על קבלת טיפולי שיניים בהריון על פי חלוקה לשלבי ההיריון השונים.

מתכננת היריון? זה הזמן לבקר במרפאת השיניים

לפני שנעסוק בשאלה מה מותר ומה אסור בהקשר של טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון, נדגיש ונציין את העובדה שביקור במרפאת השיניים בשלב בו אתן מתכננות היקלטות להיריון, יאפשר לכן לעבור טיפולי ביקורת ומנע באמצעותם ניתן למנוע כאבי שיניים במהלך תקופת ההיריון.

טיפולי שיניים בהריון על פי חלוקה לטרימסטר ראשון, שני ושלישי

טיפולי שיניים בהריון במהלך הטרימסטר הראשון – במהלך חודשי ההיריון הראשונים מומלץ להימנע מקבלת טיפולי שיניים וזאת לנוכח ההתמודדות על החבילות המאפיינות את תקופת הטרימסטר הראשון. יחד עם זאת, חשוב לציין את העובדה שבמקרים ואתן מתמודדות עם כאבי שיניים חריפים ו/או דלקת חריפה בחניכיים, אין כל מניעה לקבלת טיפול שיניים בשלב זה.

טיפולי שיניים בהריון במהלך הטרימסטר השני – בין החודש הרביעי לחודש השישי להיריון, אין כל מניעה מקבלת טיפולי שיניים וזאת לנוכח העובדה שבמהלך תקופה זו כמעט ולא קיימות תופעות כגון בחילות וצרבות העלולות להשפיע על תוצאות הטיפול וההרגשה האישית שלכן לאחר קבלת הטיפול.

טיפולי שיניים במהלך הטרימסטר השלישי – בדומה לטרימסטר הראשון גם בטרימסטר השלישי להיריון מומלץ להימנע מקבלת טיפולי שיניים למעט במקרי חירום המחייבים הגעה לקבלת טיפול אצל רופא השיניים.

צילומי שיניים בהריון – מה חשוב לדעת?

חלק מטיפולי השיניים מצריכים צילום רנטגן, דבר המונע מנשים רבות לעבור טיפולי שיניים בהריון וזאת על בסיס מחשבה מוטעית לפיה הצילום עלול לגרום נזק לעובר. בעניין זה, נציין את העובדה שצילומי רנטגן לשיניים מיושמים כאשר הגוף מכוסה בסינר עופרת המונע קרינה על גבי הגוף ובכך נמנע כל נזק אפשרי לעובר, ולכן אין כל מניעה לקיומם של צילומי שיניים בהריון.

5 טיפים חשובים לשמירה על בריאות השיניים במהלך תקופת ההיריון

  1. הקפידו על ביקור תכוף וסדיר אצל רופא השיניים במהלך התקופה המקדימה להיקלטות להיריון וזאת לצורך ביצוע ביקורת שיניים וקבלת טיפולי שיניים בהתאם לצורך.
  2. בקרו אצל השיננית בתקופה המקדימה להיקלטות להיריון.
  3. הקפידו על צחצוח נכון של השיניים בוקר וערב ובמידת הצורך אל תהססו לקבל ייעוץ מהשיננית בכל הנוגע לאופן הצחצוח ושימוש נכון בחוט דנטלי ומי פה.
  4. קבעו תור אצל רופא השיניים במהלך הטרימסטר השני לצורך בדיקת ביקורת בנוגע למצב השיניים והחניכיים.
  5. אל תהססו לפנות לקבלת טיפול שיניים במידה ואתן מתמודדות עם כאבי שיניים חזקים או דלקת חריפה בחניכיים.

כיצד להתמודד עם כאבי שיניים במהלך תקופת ההיריון?

נשים רבות נמנעות מקבלת טיפולי שיניים בהריון ומוצאות את עצמן מתמודדות עם כאבי שיניים תדירים לאורך כל תקופת ההיריון. במידה וגם אתן מתמודדות עם כאב שיניים בעצימות כזו או אחרת במהלך תקופת ההיריון, אנו ממליצים לכן שלא להסס ולפנות למרפאת השיניים בה אתן מטופלות לצורך בדיקה וקבלת ייעוץ רפואי בנוגע לאפשרויות הטיפוליות העומדות לרשותכן בהתאם לשלב ההיריון בו אתן מצויות. כמו כן, אנו ממליצים לכן לקבל ייעוץ רפואי לפני כל נטילת משכבי כאבים, וזאת לנוכח העובדה שחלק ממשכבי הכאבים מכילים בתוכם חומרים פעילים העלולים להזיק לבריאותיכן ולבריאות העובר. יחד עם זאת, חשוב לציין שמשכבי כאבים מסוג אקמול ו/או אופטלגין נחשבים למשכבי כאבים אותם מותר ליטול במהלך תקופת ההיריון, אך גם לגבי משכבי כאבים אלו, ישנן נשים העלולות לפתח רגישות כזו או אחרת לחומרים הפעילים המצויים בהם.

ניקוי שיניים אצל שיננית במהלך תקופת ההיריון

בניגוד לדעה הרווחת בקרב נשים הרות, אין כל מניעה לקבלת טיפול ייעודי לניקוי אבנית תקופתי במהלך תקופת ההיריון. יחד עם זאת, מומלץ לבצע את הטיפול אצל השיננית רק לאחר ביקורת מקדימה בנוגע למצב השיניים אצל הרופא המטפל ובהתאם להמלצותיו לבצע או לדחות את ניקוי האבנית. 

קראו גם על: מרפאות שיניים מומלצות בירושלים

דילוג לתוכן