טיפולי שיניים בהריון - כן או לא ומתי? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים בהריון

טיפולי שיניים בהריון – כן או לא ומתי?

תקופת ההריון היא תקופה משמחת ומאתגרת בחייה של כל אישה, ובאופן טבעי, תקופה זו מלווה בלא מעט שינויים פיזיולוגיים והורמונאליים העשויים להשפיע במידה ניכרת על היבטים שונים בחייה של האישה ההרה, כאשר אחד מהנושאים קשור לקבלת טיפולי שיניים בהריון. בעמוד שלפניכן, תוכלו למצוא מידע מקצועי של כל מה שצריך וחשוב לכן לדעת על טיפולי שיניים במהלך תקופת ההריון.

טיפולי שיניים לנשים הרות  – מה חשוב לדעת?

אין כל סיבה שתוותרו על טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון, וזאת במידה והדבר הכרחי לכן ואתן מצויות בטרימסטר הראשון והשני של ההיריון. בתקופה זו, עד חודש שביעי לערך, אין כל מניעה מקבלת טיפולי שיניים משמרים, אך חשוב שהדבר ייעשה בהיוועצות מוקדמת עם הרופא המלווה את ההיריון ועם רופא השיניים.

בכל אותם מקרים בהם ההיריון הוא פועל יוצא של טיפולי פוריות כאלו ואחרים, מומלץ להימנע מקבלת טיפולי שיניים גם בטרימסטר הראשון והשני, לפני ההיוועצות המוקדמת עם הרופא המלווה את ההיריון. בין יתר הטיפולים אותם ניתן לבצע ללא כלל חשש במהלך תקופת ההיריון נכללים טיפולי שיניים כגון:

  • הסרת אבנית
  • טיפולי שורש
  • טיפולי עקירה ו/או סתימה

כמו כן, אין כל מניעה מקיומם של צילומי רנטגן עד לסוף חודש שישי של ההיריון, אך חשוב לעשות זאת במהלך הטרימסטר השני, בין סוף החודש השלישי לסוף החודש השישי של ההיריון.

שמירה על בריאות השיניים במהלך תקופת ההיריון – כיצד?

השינויים ההורמונאליים במהלך תקופת ההיריון, עשויים להשפיע במידה כזו או אחרת של מצב בריאות השיניים, וזאת בהתאם למצבן עוד לפני ההיריון. כפועל יוצא מכך, אחד מאותם טיפולי שיניים בהריון ההכרחיים לכל אישה הרה הוא טיפול מעקב על ידי רופא השיניים במסגרת ביקורים סדירים לאורך תקופת ההיריון. מעבר לכך, חשוב להקפיד על צחצוח נכון של השיניים ולהימנע ככל הניתן מצריכה מוגברת של דברי מתיקה העשויים להסב נזקים כאלו ואחרים לשיניים, וזאת על אף החשקים התזונתיים שלכן במהלך תקופת ההיריון.

בכל אותם מקרים בהן אתן מתמודדות עם בחילות והקאות במהלך תקופת ההיריון, אנו ממליצים לכן לעשות שימוש במברשות שיניים עם סיבים רכים המאפשרים צחצוח נעים וממושך יותר. כמו כן, מומלץ לעשות שימוש בתכשירים שונים לשטיפת חלל הפה והשיניים ולהפקיד על שימוש בחוט דנטלי לאחר קיום ארוחות ו/או ללעיסת מסטיק ללא סוכר כמובן לאחר קיום ארוחות. פעולות אלו יסייעו לכם להרחיק שאריות מזון הנצמדים לשיניים במהלך הארוחה.

הטיפ הטוב ביותר לשמירה על בריאות השיניים במהלך תקופת ההיריון הוא לבצע את כל טיפולי השיניים הנחוצים לכם עוד בטרם ההיריון, ולכן, אנו פשוט ממליצים לכל אחת ואחת מביניכן להקפיד על ביקורים סדירים

נטילת תרופות לאחר טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון

במידה ואתן נדרשות לנטילת תרופות לאחר טיפולי שיניים בהריון, חשוב להיוועץ עם הרופא המלווה את ההיריון לפני רכישת ונטילת התרופות. ברוב המקרים, מדובר בתרופות של משכבי כאבים אשר אינן מצריכות מרשם רפואי, אך נטילתן בהחלט מחייבת היוועצות מוקדמת עם הרופא המלווה את ההיריון.

ומה בנוגע לטיפולי חירום בשיניים?

אף על פי שטיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון כוללים בעיקר טיפולי שיניים משמרים אותם מומלץ לבצע במהלך הטרימסטר הראשון והשני של ההיריון, אין כל סיבה למניעת טיפולי חירום בשיניים לאורך כל תקופת ההיריון במידת הצורך. טיפולים אלו אומנם נועדו למצבי חירום בלבד בהם אתן סובלות מכאבים עזים, אך הם מיושמים בהתאם למצבה הבריאותי של האישה ההרה ומידת ההכרחיות של קבלת טיפולי השיניים הרלוונטיים לגביה.

לסיכום, אין כל סיכון בקבלת טיפולי שיניים בהריון במידה ומדובר בטיפולים משמרים הנחוצים לכן במהלך הסמסטר הראשון והשני של ההריון, עד לסוף חודש שישי. יחד עם זאת, לפני כל קבלת טיפול שיניים כזה או אחר, קיימת חשיבות רבה להיוועצות עם רופא השיניים ועם הרופא המלווה את ההיריון, וזאת על מנת להימנע מקבלת טיפולים המצריכים קבלת טיפול תרופתי שאינו מותאם לכן ו/או מקבלת טיפולי שיניים העשויים להסתבך.

אם גם אתן מצויות בתקופה בה אתן מנסות להיקלט להיריון, באופן טבעי או במסגרת טיפולי הפריה, אנו ממליצים לכל אחד ואחת מביניכן לפנות כעת לבדיקות מעקב אחר מצב בריאות השיניים ולקבל ייעוץ מקיף ומקצועי בנושא טיפולי שיניים בהריון.

 

קראו גם על: טיפולי שיניים משמרים

 

דילוג לתוכן