טיפולי שינים בהריון - 10 כללים חשובים - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים בהריון

10 כללים לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים במהלך ההריון

שמירה על בריאות השיניים והחניכיים חשובה והכרחית לכל אחד ואחת מאיתנו בכל גיל, ובעיקר, לנשים ההריוניות שבינינו. במהלך תקופת ההיריון, הגוף חווה מספר שיניים הורמונאליים העשויים להשפיע במידה ניכרת על בריאות השיניים והחניכיים, כאשר הורמוני ההיריון עשויים בין היתר לגרום להחמרה במצבה של דלקת חניכיים במידה והיא קיימת. במחקרים שונים בתחום רפואת השיניים נמצא כי נשים הרות המתמודדות עם דלקות חניכיים הן בעלות סיכון מוגבר יותר ללידת פג ו/או לידת תינוק במשקל נמוך, ולכן קיימת חשיבות רבה בכל הנוגע לשמירה על ביראות השיניים והחניכיים במהלך תקופת ההיריון.

לפניכם, 10 כללים חשובים שיסייעו גם לכן לשמור על בריאות השיניים והחניכיים לאורך כל תקופת ההיריון.

  1. אל תוותרו על טיפולי שיניים בהריון במידת הצורך – נשים הרות נמנעות מקבלת טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון על בסיס מידע שגוי או מוטעה או מיתוסים לא נכונים אשר התפתחו לאורך השנים. ההיפך הוא הנכון: קבלת טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון חשובה והכרחית לכל אישה הנדרשת להם, כאשר את רוב הטיפולים ניתן לבצע ללא כל חשש במהלך הטרימסטר הראשון והשני (עד חודש 7 לערך). יחד עם זאת, לפני קבלת כל טיפולי שיניים במהלך ההיריון, מומלץ להיוועץ גם עם רופא השיניים וגם עם הרופא המלווה את ההיריון.
  2. במידה ומדובר בהריון מתוכנן במסגרת טיפולי פוריות, קיימת המלצה רפואית לסיים את טיפולי השיניים המורכבים יותר לפני תחילת טיפולי הפוריות. כמו כן, מומלץ לבדוק עם הרופא המלווה את טיפולי הפוריות ועם רופא השיניים בנוגע לקיומם של טיפולי שיניים בהריון.
  3. במקרים בהן אתן סובלות מבחילות והקאות בעקבות ההיריון, אנו ממליצים לכם לבצע שטיפה של הפה באמצעות תכשירי שטיפה ייעודיים לאחר כל הקאה, וזאת על מנת למונע מחומצת הבטן להזיק לשיניכן.
  4. הקפידו על צחצוח נכון של השיניים לפחות פעמיים ביום (בוקר ולפני השינה) ובמידת האפשר גם לאחר כל ארוחה. נשים מסוימות במהלך תקופת ההריון נמנעות מצחצוח שיניהן מכיוון שפעולת הצחצוח גורמת להן לבחילות, וגם במקרים אלו, מומלץ לעשות שימוש במברשת שיניים רכה ולצחצח באופן יסודי, איטי ומתמשך.
  5. ביקור סדיר אצל רופא השיניים גם ללא צורך בקבלת טיפולי שיניים בהריון, וזאת לנוכח העובדה שמטרת הביקור היא ביקורת כללית של מצב שיניכן. לאורך כל תקופת ההיריון, מומלץ לבקר אצל רופא השיניים לפחות פעם אחת לצרכי בדיקת מעקב אחר בריאות השיניים והחניכיים.
  6. הימנעות מוחלטת מעישון חשובה והכרחית לכל אישה בלי קשר להיריון ועל אחת כמה וכמה לנשים הרות העשויות לסבול מרגישות יתר של החניכיים, וכידוע, עישון מזרז היווצרות דלקות חניכיים.
  7. כפי שציינו לעיל, אין כל מניעה מקבלת טיפולי שיניים בהריון עד לסוף חודש שישי, כאשר את הטיפולים המורכבים יותר מומלץ לבצע לפני או אחרי ההיריון ואילו את הטיפולים המשמשים כגון: הסרת אבנית, טיפולי שורש, סתימה או עקירת שיני בינה או שיניים אחרות, אין כל מניעה לבצע במהלך הטרימסטר הראשון והשני להיריון.
  8. במידה ואתן נדרשות לבצע צילומי רנטגן כחלק מההליך הטיפולי בשיניכן, אנו ממליצים לכם לעשות זאת במהלך הטרימסטר השני. יחד עם זאת, במידה ומדובר במקרה חירום כגון זיהום בשיניים המלווה בחום ודלקת חריפה בחניכיים/שיניים, ניתן לבצע צילומי רנטגן גם במהלך הטרימסטר הראשון, כאשר על הבטן ההריונית מניחים שכבת מגן כפולה.
  9. במקרים בהם אתן נדרשות לקבלת טיפול תרופתי כחלק מטיפולי השיניים להן אתן נדרשות במהלך תקופת ההיריון, קיימת חשיבות רבה להיוועצות עם רופא השיניים והרופא המלווה את ההיריון לצורך בירור הנושא והתאמת הטיפול התרופתי הטוב ביותר עבורכן.
  10. תזונה מאוזנת ונכונה היא מפתח עיקרי למניעת בעיות שיניים וחניכיים במהלך תקופת ההיריון, ולכן, מומלץ לכל אחת ואחת מהנשים ההרות שביניכן להימנע מדברי מתיקה ומשקאות ממותקים. צריכה מוגברת של ירקות לצד צריכה מתונה של פירות, תסייע לכם לשמור גם על בריאות השיניים והחניכיים וגם על הגזרה.

מעבר לכל אלו, אנו ממליצים לכל אחת מהנשים ההרות שביניכן להיוועץ עם רופא השיניים בכל הנוגע לקבלת טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון בהתאם למצב בריאות שיניה.

 

קראו גם על: רופא שיניים לילדים בירושלים 

דילוג לתוכן