טיפולי שיניים בהריון ולאחר הלידה - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים בהריון

טיפולי שיניים בהריון ולאחר הלידה – מה חשוב לדעת?

תקופת ההיריון והלידה היא ללא ספק אחת מהתקופות המאתגרות, המיוחדות והמרגשות בחייה של כל אישה. על מנת לאפשר לכל אחת ואחת מהנשים ההריוניות שביניכן לשמור על בריאות השיניים והחניכיים לאורך כל תקופת ההיריון, ריכזנו עבורכן מידע כללי אודות טיפולי שיניים בהריון ולאחר הלידה.

תקופת ההיריון – כיצד היא משפיעה על בריאות השיניים והחניכיים?

תקופת ההיריון מלווה בפעילות הורמונאלית מוגברת העשויה לגרום לנשים מסוימות לרגישות יתר. מעבר לכך, לאורך כל תקופת ההיריון גוף האישה מגיב בצורה קיצונית יותר לרובד החיידקי המצוי בחלל הפה, ולכן, נשים הרות עשויות לסבול במהלך תקופת ההיריון מנפיחות ואודם באזור החניכיים, דבר העלול להעיד על התפתחות עששת ו/או התפתחותה של מחלת חניכיים כזו או אחרת. בנוסף, נשים בהיריון רגישות יותר לפעולת הצחצוח, מכיוון שפעולת הצחצוח עשויה לגרום לבחילות. לפיכך, חלק מהנשים בהיריון נמנעות מצחצוח שיניים בשלב כזה או אחר של ההיריון, דבר המעודד בעיות שיניים וחניכיים.

אם כך, מהן ההמלצות לקבלת טיפולי שיניים בהיריון ולאחר הלידה?

הדרך היעילה ביותר לשמירה על שיניים וחניכיים בריאות לאורך כל תקופת ההיריון, היא קבלת טיפולי שיניים הכרחיים לפני ההיריון ודחייה של טיפולי שיניים מסוימים לאחר הלידה. לצורך כך, חשוב לבקר במרפאת השיניים בתקופה המקדימה לתקופה בה אתן מתכננות להיקלט להיריון.

במקרים בהם מדובר בהריון ספונטני ולא מתוכנן או במקרים בהם נכנסתן להיריון עוד לפני קבלת טיפולי השיניים הנחוצים וההכרחיים לכן, ניתן להשלים את הטיפול במהלך השליש הראשון של ההיריון וזאת בהיוועצות משותפת עם רופא השיניים ועם הרופא המלווה אתכן לאורך תקופת ההיריון. באופן עקרוני, מומלץ להמעיט בקבלת טיפולי שיניים בהריון החל מהשליש השני להריון ואילך.

שימו לב – במידה ואתן סובלות מרגישות בחניכיים במהלך השליש הראשון להיריון, מומלץ להימנע מקבלת טיפולי שיניים במהלך ההריון שאינם הכרחיים, ולבצע אך ורק טיפולי שיניים הכרחיים וגם זאת לאחר היוועצות עם רופא השיניים ועם הרופא המלווה את ההיריון.

טיפולי שיניים דחופים במהלך ההיריון – מה חשוב לדעת?

הצורך בקבלת טיפולי שיניים דחופים במהלך תקופת ההיריון מתעורר ברוב המקרים לנוכח הזנחה מתמשכת של בריאות השיניים והחניכיים בתקופה המקדימה להיריון, ולכן, על מנת להימנע מכאבי שיניים ובעיות שיניים המצריכות קבלת טיפולי שינים בהיריון מומלץ להפקיד על היגיינה מיטבית של השיניים בלי קשר לכך שאתן מתכננות או לא מתכננות להיכנס להיריון.

שימו לב – במידה ואתן סובלות מזיהום בחניכיים כתוצאה מדלקת שיניים/חניכיים, קיימת חשיבות רבה לקבלת טיפול שיניים בהריון ללא קשר לשלב ההריוני, וזאת על מנת למנוע חדירה של חיידקים למערכת הדם, דבר העלול להוביל לדלקות, חום והריון בסיכון.

צילומי רנטגן במהלך ההיריון

בכל אותם מקרים בהם קבלת טיפולי שיניים בהריון מצריכה צילומי רנטגן מקדימים, קיימת חשיבות רבה לכך שצילומי הרנטגן יבוצעו לפני ההיריון ו/או במהלך השליש הראשון להיריון, כאשר גם בשליש הראשון חשוב לוודא שהצילום נעשה כאשר שכבת מגן כפולה מגנה על בטן האישה ההרה. בשליש השני והשלישי להיריון, מומלץ להימנע מקבלת טיפולי שיניים בהריון ולכן גם נמנעים מצילומי רנטגן.

סוגי טיפולים אותם ניתן לבצע ללא כל חשש במהלך תקופת ההיריון

ישנם מספר טיפולי שיניים בהריון שאין כל חשש מלקיים אותם במהלך השליש הראשון של ההיריון, וביניהם: טיפולי שורש, טיפולי סתימות, טיפולי שיננית לסילוק אבנית, וכמובן, בדיקה שגרתית של מצב השיניים והחניכיים. מנגד, טיפולי שתלים, כתרים וטיפולי שיניים הקשורים לתחום כירורגיית פה ולסת, אינם מומלצים גם לא בשליש הראשון של ההיריון ויש להימנע מהן עד לאחר הלידה.

ומה בנוגע לקבלת טיפול תרופתי כחלק מטיפולי השיניים בהריון?

במידה ואתן מתמודדות עם כאבי שיניים מסיבה כזו או אחרת במהלך תקופת ההיריון, מומלץ ליטול תרופות נוגדות כאב לאחר היוועצות עם הרופא המלווה את ההיריון. כמו כן, ניתן לקבל טיפול אנטיביוטי במידת הצורך וגם זאת לאחר היוועצות עם רופא ההיריון ובהתאם לרגישויות כאלו ואחרות של כל אחת ואחת מביניכן לתרופות מכל סוג.

לסיכום, במידה ואתן לא נדרשות לטיפולים הכרחיים במהלך תקופת ההיריון, מומלץ להימנע מקבלת טיפולי שיניים בהריון ולדחות את כל הטיפולים לאחר הלידה.

קראו גם על: רופא שיניים לילדים בירושלים

דילוג לתוכן