טיפולי שיניים בהריון - מומלץ? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים בהריון

טיפולי שיניים בהריון – מומלץ?

לא מעט נשים הרות נמנעות מקבלת טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון, וזה הזמן לדעת פעם אחת ולתמיד האם טיפולי שיניים בהריון מומלצים כן או לא?

בריאות השיניים והחניכיים חשובה לכל אחד ואחת מאיתנו בכל גיל ובכל מצב, ולכן, אין כל סיבה ממשית שתוותרו על טיפולי השיניים במהלך תקופת ההיריון. יחד עם זאת, חשוב לציין שטיפולי השיניים השונים אינם ניתנים לביצוע בתקופות שונות של ההיריון ועל כך נרחיב בהמשך. הסיבות בגינן נשים הרות נמנעות מקבלת טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון, מבוססות בעיקר של מידע שגוי אליו הן נחשפו או על מיתוסים לא נכונים בהקשר של טיפולי שיניים בהריון.

אז ת'כלס – כן או לא?

בראש ובראשונה נציין שמעקב אחר בריאות השיניים והחניכיים נחוץ לכל אחת מבינכן בכל תקופת חיים, לרבות, התקופה בה אתן נושאות עובר לאורך כל תקופת ההיריון, ולכן, אין כל מניעה מביקור סדיר אצל רופא השיניים אחת לשלושה או שישה חודשים בהתאם לצורך לאורך כל תקופת ההיריון, וכן, גם בחודש תשיעי. בשלב זה, נציין שביקורי המעקב אצל רופא השיניים נועדו אך ורק לצרכי מעקב והם אינם כוללים טיפול שיניים כזה או אחר.

מעבר לכך, חשוב לציין שסוגי טיפולי השיניים אותם כן ניתן לבצע במהלך תקופת ההיריון, חייבים להיקבע על ידי רופא השיניים והרופא המלווה אתכן לאורך תקופת ההיריון, וברוב המקרים מדובר בטיפולי שיניים משמרים בלבד אותם ניתן לבצע ללא כל חשש מגרימת נזק לעובר או לאישה ההרה במהלך הטרימסטר הראשון והשני של ההריון, כלומר עד סוף חודש שישי לערך. בשלב זה נציין שההמלצה הרווחת היא לוותר על טיפולי שיניים בהריון מסוף חודש שישי ועד הלידה, וזאת למעט מקרי חירום ומקרים דחופים בהם קיים הכרח בקבלת טיפולי השיניים.

במידה ואתן נדרשות לצילומי רנטגן מקדימים לצרכים הטיפוליים אצל רופא השיניים, קיימת המלצה לבצע את הצילום אך ורק במהלך הטרימסטר השני להריון.

טיפולי שיניים בטיפולי הפריה – מה חשוב לדעת?

במידה ואתן מתכננות היריון באמצעות טיפולי הפריה כאלו ואחרים, אנו ממליצים לכן לבצע את כל טיפולי השיניים להן אתן נדרשות במהלך התקופה המקדימה לתחילת טיפולי ההפריה, וזאת על מנת להימנע מקבלת טיפולי שיניים במהלך תקופת טיפולי ההפריה במהלכן תדרשו לנטילת הורמונים כאל ואחרים. גם במקרים אלו, חשוב לציין שאין כל מניעה מביקורים סדירים אצל רופא השיניים במהלך תקופת ההיריון, וזאת על מנת לעקוב אחר בריאות השיניים והחניכיים שלכן במהלך תקופת ההיריון ובמידת הצורך לקבל החלטה בנוגע לסוג והיקף הטיפול אותו ניתן לבצע.

כיצד תוכלו לשמור על בריאות השיניים והחניכיים במהלך תקופת ההיריון?

על מנת להימנע מקבלת טיפולי שיניים בהריון, אנו ממליצים לכל אחת ואחת מבניכן לאמץ את ההמלצות הבאות ולהפקיד על כל אחת מהן לאורך כל תקופת ההיריון:

  • צחצוח נכון של השיניים פעמיים ביום למשך 2 דקות בכל פעם – צחצוח נכון של השיניים מהווה את הפעולה הבסיסית והחשובה ביותר לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים ואין כל סיבה שתוותרו עליה במהלך תקופת ההיריון, גם במהלך הטרימסטר הראשון להריון במהלכו אתן עשויות לחוות בחילות בשעת הצחצוח.
  • שימוש יומיומי במי שטיפה לחלל הפה – לאחר כל צחצוח מומלץ לבצע שטיפה יסודית של הפה באמצעות מי פה המסייעים לסילוק שאריות מזון אשר נותרו דבוקים לשיניים גם לאחר הצחצוח.
  • לעסו מסטיק ללא סוכר לאחר ארוחות – לעיסת מסטיק ללא סוכר נועדה לסילוק שאריות מזון אשר נדבקו לשיניים במהלך הארוחה.
  • הקפידו על תזונה נכונה ובריאה והימנעו ככל הניתן ממתוקים – לתזונה הנכונה והבריאה במהלך תקופת ההיריון יש לא מעט יתרונות הבאים לידי ביטוי גם בהקשר של בריאות השיניים והחניכיים, ולכן, חשוב שתקפידו על תזונה בריאה ונכונה והימנעו ממתוקים ככל האפשר.
  • בקרו באופן סדיר אצל רופא השיניים והשיננית – זה לא משנה אם אתן נדרשות או לא נדרשות לקבלת טיפולי שינים בהריון, קיימת חשיבות רבה לכך שלא תוותרו על ביקורים סדירים אצל רופא השיניים והשיננית לאורך כל תקופת ההיריון, וזאת על מנת לעקוב מקרוב אחר בריאות השיניים והחניכיים במהלך כל תקופת ההיריון.

קראו גם על: טיפולי שיניים משמרים

דילוג לתוכן