10 טיפים חשובים לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
יישור שיניים פנימי

טיפולי יישור שינים פנימי – כל מה שחשוב לדעת

מתמודדים עם בעיות אורתודנטיות "קלות"? זה הזמן לדעת הכול על טיפולי אורתודנטיה למטרות יישור שיניים פנימי

אורתודנטיה הוא תחום התמחות בענף רפואת השיניים העוסק בבעיות אורתודנטיות כאלו ואחרות הנובעות בין היתר כתוצאה מאי סדירות השיניים וכתוצאה מחוסר התאמה בין הלסתות. הטיפול האורתודנטי נועד בין היתר לצרכי טיפול בבעיית צפיפות של השיניים, סגירת מרווחים בין השיניים, תופעת המנשך הפתוח, תופעת הסגירה ההפוכה ובמקרים של שיניים בולטות. חשוב לציין שחלק מהטיפולים האורתודנטים אומנם נועדו לצרכי תיקון פגם אסתטי כזה או אחר בכל הנוגע לנראות השיניים, אך הן בהחלט מהווים טיפול הכרחי לצרכי תפקוד תקין של מערכת הלעיסה ומפרקי הלסת.

אם כך, מהן בעיות אורתודנטיות "קלות" יחסית?

תחום טיפולי האורתודנטיה מסווג לבעיות אורתודנטיות מורכבות יחסית ולבעיות אורתודנטיות קלות יחסית, כאשר אופי הטיפול האורתודנטי נקבע בין היתר בהתאם לסוג הבעיה עימה מתמודד המטופל הן ברמה האסתטית והן ברמה התפקודית של הלסת. בעיות אורתודנטיות קלות יחסית כוללות: הופעת מרווחים קטנים בין השיניים הקדמיות, הטיה של קצות השיניים, צפיפות קלה של השיניים הקדמיות וצורך ביצירת קו אמצע בשיניים. בבעיות הקלות יחסית ניתן לטפל באמצעות סמכים לינגואליים המשמשים למטרות יישור שיניים פנימי.

חמישה דברים שחשוב לדעת על יישור שיניים פנימי

 1. יישור שיניים פנימי היא שיטה טיפולית בתחום טיפולי האורתודנטיה המיושמת באמצעות סמכים לינגואליים שהם למעשה סמכים המותקנים בחלק הפנימי של השיניים וזאת בניגוד לסמכים (קובית) המותקנים על גבי החלק החיצוני של השיניים.
 2. התקנת סמכים לינגלואליים מיועדים גם לבני נוער בגילאי 13-14 ואילך וגם לנשים וגברים בגילאים מבוגרים יותר אשר נמנעו מקבלת טיפולי אורתודנטיה ו/או מתמודדים עם תוצאה טיפולית לא מוצלחת של טיפולי אורתודנטיה קודמים אותם הם ביצעו בעבר.
 3. התקנת סמכים לינגואליים מיושמת במסגרת הליך טיפולי המורכב משלושה שלבים:
  * שלב התכנון המקדים במסגרתו ניטלות על ידי הרופא המטפל (אורתודנט) מידות מדויקות של הלסת
  * יצירת מודל של מבנה השיניים באמצעות תוכנת מחשב בהתאמה אישית לכל מטופל
  * התקנת הסמכים בחלק הפנימי של השיניים על ידי הרופא המטפל
 1. יישור שיניים פנימי היא שיטה טיפולית המאפשרת למטופל להינות ממספר יתרונות מרכזיים כגון: התאמה אופטימאלית של הסמכים הלינגואליים למבנה השיניים, מינימום פגיעה במשטחי השן החיצוניים בשלב התקנת הסמכים, שיטה טיפולית המונעת הצטברות רובד חיידקי על גבי השן, שיטה טיפולית המפחיתה בצורה משמעותית נגעי עשת על גבי השיניים, וכמובן, הימצאות סמכים נסתרים מהעין (ללכת עם להיראות בלי)…מנגד, חשוב לציין שהתקנת המסכים הלינגואליים מחייבת תקופת התסגלות ממושכת יותר מזו הנדרשת כאשר מותקנים סמכים על הצד החיצוני של השיניים.
 2. בדומה לסמכים המותקנים בצד החיצוני של השיניים, גם סמכים לינגולאיים המשמשים למטרות ייצור שיניים פנימי, מחייבים את המטופל לשהות איתם 24/7 למשך תקופה של עד 24 חודשים בהתאם למטרות הטיפוליות.

יישור שיניים פנימי VS יישור שיניים שקוף

שיטה טיפולית נפוצה בתחום טיפולי האורתודנטיה היא שיטת יישור שיניים שקוף המיושמת באמצעות פלטה שקופה ודקה אותו מתקינים על גבי הצד החיצוני של השיניים. בשתי השיטות, יישור שיניים פנימי ויישור שינים שקוף, ניתן לטפל במגוון רחב של בעיות אורתודנטיות קלות יחסית, כאשר הטיפול בשתי השיטות מיועד גם לבני נוער ומתבגרים וגם לנשים וגברים בגילאים מתקדמים יותר. יחד עם זאת, חשוב לציין את העובדה שיישור שיניים שקוף אינו מיועד למטופלים המתמודדים עם מחלות חניכיים. בשיטת יישור שיניים שקוף, המטופל נדרש להרכיב את הפלטה הייעודית שהוכנה בהתאם למידות לסתותיו למשך 22 שעות ביממה, כאשר ניתן להסיר את הפלטה במהלך צחצוח השיניים ובמהלך ארוחות. הבדל נוסף בין יישור שיניים פנימי ליישור שיניים שקוף בא לידי ביטוי בפרק הזמן בו המטופל נדרש להסתובב עם הסמכים הלינגואליים או הפלטה הייעודית, כאשר פרק הזמן הטיפולי למטרות יישור שיניים שקוף נמשך בין עשרה חודשים לשנה ואילו פרק הזמן הנדרש לטיפולי יישור שיניים פנימי הוא עד 24 חודשים בהתאם למטרות הטיפול.

למידע נוסף על כל אחת מהשיטות המובילות כיום לטיפול בבעיות אורתודנטיות קלות, אתם מוזמנים ליצור קשר עם מרכז אקרמן – אורתודנט ירושלים להתייעצות ולבדיקות התאמה מקדימות להליך הטיפולי.

דילוג לתוכן