טיפולי אורתודונטיה - מה חשוב לדעת? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי אורתודונטיה - מה חשוב לדעת?

טיפולי אורתודונטיה – מה חשוב לדעת?

אורתודונטיה היא למעשה תחום התמחות בענף רפואת השיניים העוסק במחקר וטיפול בפגמים שונים בסגירת הפה הנובעים כתוצאה מאי סדירות השיניים ו/או חוסר התאמה בין הלסתות. חשיבותו של הטיפול האורתודנטי נובעת גם על רקע אסתטי בכל הנוגע לנראות השיניים וגם על רקע רפואי, וזאת לנוכח העובדה שסגירה נכונה של השיניים מהווה תנאי בסיסי לתפקוד תקין של מערכת הלעיסה ובריאות השיניים, החניכיים ומפרקי הלסת.

הטיפול האורתודנטי – מדוע הוא חשוב והכרחי?

עבור אילו מביניכם המתמודדים עם בעיה המצריכה טיפול אורתודנטי, חשיבות הטיפול נובעת גם מההיבט הבריאותי וגם מההיבט האסתטי. בהיבט הבריאותי, חשוב לציין ששיניים עקומות ולא ישרות עלולות לשמש מלכודות לשאריות מזון ולכן היא פוגעת בחניכיים ובבריאות השיניים לאורך זמן. כמו כן, נמצא כי אנשים עם שיניים עקומות סובלים יותר מעששת, שחיקת שיניים וכאבים בפרקי הלסת, וכמו כן, נוצרות אצלם הפרעות שונות במערכת העיכול כתוצאה מפעולת לעיסה לא נכונה. בהיבט האסתטי, חיוך רחב החושף שיניים ישרות, משפר באופן טבעי את הביטחון העצמי.

למי מיועדים טיפולי אורתודונטיה?

הטיפול האורתודנטי מיועד לכל אילו מביניכם הנדרשים לטיפולי יישור שיניים מסיבות כאלו ואחרות, כאשר מרבית הפונים לטיפול האורתודנטי עושים זאת על רקע צפיפות של השיניים. סיבות נוספות בגין קיים צורך בטיפול האורתודנטי כוללות בין היתר: מרווחים בין השיניים, מנשך פתוח, סגירה הפוכה, שיניים בולטות ועוד. .

טיפולי אורתודונטיה מיועדים לילדים ומבוגרים כאחד, כאשר הגיל המומלץ לתחילת טיפול אורתודנטי הוא החל מגיל 10 עד גיל 12, וזאת לאחר בקיעתן של מרבית השיניים הקבועות בחלל הפה. חשוב לציין שהפנייה לרופא אורתודנט מומלץ שתעשה כבר בשלבים הראשונים לאחר שלבי תחלופת שיני החלב בשיניים הקבועות, וזאת על מנת לאתר בעיות דנטאליות הניתנות לתיקון כבר בגילאים צעירים, לרבות, בעיית שיניים בולטות מדי, בעיית לסת תחתונה קטנה ואבחון פגמים העלולים להשפיע בסופו של דבר על המראה האסתטי של השיניים בתחילת גיל ההתבגרות.

יישור שיניים בשיטה הקלאסית – סמכים המותקנים על הצד הקדמי של השיניים

עד לפני מספר שנים, הטיפול הנפוץ ביותר בתחום האורתודונטיה היה התקנת גשר (סמכים) המיוצר מחומר קרמי ו/או פלדת אל חלד על גבי הצד החיצוני של השיניים. גשר זה נועד ליצור לחץ על גבי השיניים ובסופו של דבר לגרום להן לזוז לעמדתן הרצויה בהתאם לתכנית הטיפולית. בממוצע, המטופל נדרש "להסתובב" עם הגשר כשנתיים בממוצע עד להשגת תוצאות הטיפול הרצויות.

שיטות אסתטיות ליישור שיניים

התקנת הגשר על הצד הקדמי של השיניים היא מראה לא אסתטי ולכן במהלך העשורים האחרונים פותחו שיטות שונות ליישום טיפולי אורתודונטיה באמצעות טכניקות לא נראות לעין. טיפולים באמצעות שיטות אסתטיות ליישור שיניים, מיועדים גם לילדים ובני נוער הנדרשים לטיפולי אורתודונטיה, אך הם בעיקר מיועדים למבוגרים אשר אינם מעוניינים להסתובב עם גשר מתכת חשוף לעיני כל על גבי שיניהם.

בין יתר השיטות האסתטיות אשר פותחו במהלך השנים האחרונות למטרות טיפולי יישור שיניים תוכלו למצוא את:

סמכים לינגואליים – סמכים אלו נועדו לצרכי יישור שיניים פנימי והם למעשה מותקנים על השיניים מצידן הפנימי. באופן זה הסמכים אינם נראים לעין והם מספקים מענה טיפולי אשר איננו נופל מהמענה אותו מספק הגשר החיצוני.

קשתיות שקופות – פלטות שקופות ונשלפות המותאמות למבנה השיניים ולמטרות הטיפול הנדרש ליישור השיניים. פלטות אלו מיוצרות בהתאמה מלאה לכל מטופל באמצעות סריקת מחשב, כאשר כל מטופל מקבל סדרה של פלטות אותן הוא נדרש להחליף אחת למספר שבועות בהתאם לתכנית הטיפול המותאמת בעבורו. הפלטות מורכבות על גבי השיניים לאורך רוב שעות היום והן ניתנות להסרה בסוף היום.

טיפולי אורתודונטיה – מהיכן מתחילים?

כל טיפול אורתודנטי כזה או אחר חייב להיות מבוסס על בדיקות אבחון וקביעת האבחנה בנוגע לבעיה האורתודונטית ממנה אתם סובלים על ידי אורתודנט מנוסה. ברוב המקרים, הבדיקות המקדימות כוללות צילומי רנטגן, צילומי פנים ואנליזה ממוחשבת של יחסי השיניים והלסתות. כפועל יוצא מכך, מומלץ להיוועץ עם רופא אורתודנט המחזיק בכל מערכות הציוד והמכשור הנדרש לצרכי קיומן של בדיקות האבחון המקדימות המסייעות לו לתכנן בצורה המיטבית ביותר את ההליך הטיפולי הנחוץ לכם.

דילוג לתוכן