טיפולי אורתודנטיה - למי הם נחוצים? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
אורתודנט ירושלים

טיפולי אורתודנטיה – למי הם נחוצים?

אורתודונטיה הוא תחום התמחות בענף רפואת השיניים, העוסק באבחון, מניעה וטיפול בבעיות שונות הקשורות למיקום השיניים והלסתות. תחום זה מיועד למטרות יישור שיניים ולסתות והוא מיושם באמצעות שיטות טיפול שונות. בעמוד שלפניכם, ריכזנו עבורכם מידע כללי על הבעיות השונות המצריכות יישור שיניים במסגרת טיפולי אורתודנטיה אצל אורתודנט ירושלים או בכל עיר מגורים אחרת בישראל.

סגר לא תקין

סגר לא תקין של השיניים עשוי להוביל לפגיעה במפרקי הלסת ולכאבים בזמן לעיסה. בנוסף, ישנם מצבים בהם קיימת סגירה הפוכה של הלסתות והדבר עשוי להשפיע על אופן צמיחת הלסתות ולפגיעה במפרק הלסת. במקרים מסוימים, סגירה הפוכה של הלסתות עשויה להוביל לגדילה לא סימטרית של הלסתות וכפועל יוצא מכך לגרום לעיוות במבנה הפנים. סגר לא תקין הנובע כתוצאה משן אחת או יותר הסופגת לחץ בעת לעיסה, עשוי להוביל להתפתחות מואצת של מחלת חניכיים.

שיניים צפופות

צפיפות שיניים עשויה להוביל למחלת חניכיים ועששת וזאת לנוכח הקושי בסילוק הרובד החיידקי במסגרת פעולת צחצוח שגרתית. במקרים של שיניים צפופות, טיפולי אורתודנט ירושלים או בכל עיר אחרת נועדו למטרות ריווח הצפיפות באופן כזה שיהפוך את פעולת הצחצוח לנוחה וקלה יותר.

שיניים ו/או לסתות בולטות

שיניים ו/או לסתות בולטות עלולות עשויות להשפיע במידה ניכרת על אופן הלעיסה והדיבור ומעבר לעובדה שמדובר בהפרעה אסתטית, הימצאותן של שיניים בולטות עלולה להחמיר באופן משמעותי את חומרת הפגיעה כאשר השיניים נחבלות בזמן פעילות ספורטיבית וכדומה.

שיניים כלואות

שיניים כלואות הן הגדרה לשיניים שלא בקעו לחלל הפה באופן מלא או חלקי. כמו כן, שיניים כלואות הן הגדרה למצב בו השיניים בקעו בכיוון לא נכון והדבר עלול להוביל לנזק עתידי ללסתות וגם לשיניים הסמוכות לשיניים הכלואות.

בנוסף למצבים המופיעים לעיל, ישנם מצבים נוספים המצריכים טיפול אורתודנט ירושלים או בכל עיר מגורים אחרת. חשוב לציין שאנשים המתמודדים עם בעיות שיניים המצריכות טיפול אורתודנטי, סובלים יותר ממחלות חניכיים ועששת וזאת לצד תופעות מסוג שחיקת שיניים וכאבים במפרקי הלסת. ברוב המקרים, הטיפול האורתודנטי מתבצע על רקע צפיפות שיניים, כאשר שיניים בולטות ובעיות של סגר לא תקין, מהוות גורם מרכזי נוסף בגינו ילדים, בני נוער, נשים וגברים ניגשים לטיפולי אורתודנטי.

טיפולי אורתודנטיה – מה חשוב לדעת?

בטיפולי אורתודנטיה ניתן להתחיל כבר בגיל 10 – 12 ובשלב בו מרבית השיניים החלביות התחלפו בשיניים הקבועות. במקרים מסוימים, ניתן לאבחן את הבעיה המצריכה טיפולי אורתודנט ירושלים או בכל עיר מגורים אחרת, כבר בגיל צעיר יותר, עם בקיעת כל השיניים החלביות, אך הטיפול עצמו נעשה רק לאחר השלמת בקיעת השיניים הקבועות. כמו כן, חשוב לציין שבעיות כגון: שיניים בולטות ניתנות לאבחון רק בתחילת גיל ההתבגרות (גיל 12-13) עם השלמת תהליך הבקיעה של השיניים הקבועות.

עד לפני מספר שנים, טיפולי אורתודנטיה יושמו באמצעות התקנת סמכים אשר יוצרו מחומר קרמי ו/או פלדת אל חלד, וזאת במסגרת טיפולי יישור שיניים חיצוניים. בשנים האחרונות, התווספו טכנולוגיות טיפול נוספות המאפשרות התקנת סמכים לינגואליים בחלק הפנימי של השיניים וזאת לצד קשתיות שקופות שהן למעשה פלטות שקופות ונשלפות המותאמות למבנה השיניים של המטופל באמצעות סריקת מחשב, וזאת לצד שיטות טיפוליות נוספות אותן ניתן להתאים לסוג הבעיה האורתודנטית עימה אתם מתמודדים, גילכם ומצבן הבריאותי של השיניים.

בחירת אורתודנט – כיצד?

כפי שציינו למעלה, אורתודנטיה הוא תחום התמחות בענף רפואת השיניים, ולכן, כל טיפול אורתודנטי כזה או אחר, חשוב שייעשה על ידי אורתודנט מומחה. בחירת אורתודנט בירושלים או בכל עיר אחרת, חשוב שתעשה בהתאם לקריטריונים הבאים:

  • התמחות מקצועית בתחום אורתודונטיה
  • הניסיון המעשי של האורתודנט
  • היקף טיפולי האורתודנטיה המוצעים לכם על ידי האורתודנט
  • היקף השיטות הטיפוליות בהן הוא מסתייע
  • אמצעי האבחון העומדים לרשות האורתודנט לצרכי אבחון הבעיה עימה אתם מתמודדים – חשוב לציין שהבדיקה המקדימה לאבחון בעיה אורתודנטית מצריכה בין היתר: צילומי רנטגן, צילומי פנים ואנליזה ממוחשבת של יחס השיניים והלסתות.

אם גם אתם נדרשים לטיפולי אורתודנטיה ו/או לאבחון בעיה המצריכה טיפול אורתודנטי, צרו קשר עוד היום עם אורתודנט ירושלים מומחה בתחומו.

דילוג לתוכן