טיפולי אורתודונטיה - לבריאות הפה שלכם - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי אורתודונטיה - מה חשוב לדעת?

טיפולי אורתודונטיה – לבריאות הפה שלכם

אורתודונטיה היא תחום התמחות בענף רפואת השיניים העוסקת בין היתר בטיפולים המיועדים לצורך תיקון פגמים על רקע אי סדירות השיניים או חוסר התאמה בין הלסתות, כאשר בין יתר הבעיות אותן ניתן לתקן באמצעות טיפולי האורתודונטיה תוכלו למצוא: מרווחים גדולים בין השיניים, שיניים בולטות ו/או לא ישרות, מנשך פתוח, סגירה הפוכה ופגמים נוספים.

חשיבותם של טיפולי האורתודונטיה

טיפולי אורתודונטיה הן בעלי חשיבות בהיבט האסתטי, אך יתרה מכך, הם בעלי חשיבות רפואית – תפקודית של הלסתות, כאשר כל בעיה כזו או אחרת הקשורה לאי סדירות השיניים וחוסר התאמה בין הלסתות, עלולה להוביל לתפקוד לקוי של מפרקי הלסתות האחראים בין היתר על מערכת הלעיסה. כמו כן, חשוב לציין את העובדה שאנשים המתמודדים עם בעיות שונות המצריכות טיפולי אורתודונטיה, סובלים יותר מבעיות שונות כגון: כאבים במפרקי הלסתות, עששת, מצבי שחיקת שיניים ועוד.

אבחון בעיות אורתודונטיות כבר בגיל מקודם

טיפולי אורתודונטיה אומנם יכולים להתבצע אך ורק לאחר תחלופת השיניים החלביות בשיניים הקבועות, וזאת בסביבות גיל 10-12, אך אבחון בעיות אורתודונטיות מתאפשר כבר בסביבות גיל 5. בגיל זה, ניתן לאבחן בעיות שונות העלולות לחייב טיפולי אורתודונטיה בשלבים מתקדמים יותר, ובחלק לא מבוטל מהמקרים ניתן לטפל בבעיות אלו כבר בגיל מקודם. לפיכך, קיימת חשיבות לביקורת תקופתית של ילדים עד גיל 6-7 אצל רופא אורתודנט מומחה וזאת על מנת לבצע בדיקות מעקב אחר התפתחות השיניים.

אבחון בעיות אורתודונטיות – כיצד?

טיפולי אורתודונטיה מיועדים לילדים מגיל 10-12, לבני ובנות נוער ולנשים וגברים המתמודדים עם בעיות המחייבות טיפולי אורתודונטיה בכל גיל., כאשר השלב המקדים לכל טיפול אורתודנטי מחייב סדרת בדיקות אבחון הנערכות במסגרת צילומי רנטגן ואנליזות ממוחשבות באמצעותן ניתן לאבחן במדויק את הצורך הטיפולי ולהתאים לכל מטופל/ת את תכנית הטיפולים הנדרשת לו.

עד לפני מספר שנים, הטיפול האורתודנטי התבסס על התקנת סמכים על גבי הצד החיצוני של השינים במסגרת מה שהיה ידוע בכינוי: גשר ברזלים. טיפול זה נועד לצרכי יצירת לחץ על גבי השיניים ולגרום לתזוזתן בהתאם לתכנית הטיפול. כיום, קיימת מספר שיטות מתקדמות ליישור שיניים וביניהן: יישור שינים באמצעות סמכים לינגואליים המותקנים על גבי הצד הפנימי של השיניים ובאמצעות קשתיות שקופות הניתנות להסרה, כאשר היתרון של שתי השיטות טמון בעבודה שהסמכים אינם נראים לעין.

כירורגיית פה ולסת בהקשר של טיפולי אורתודונטיה

מצבי אי סדירות השיניים וחוסר התאמה בין הלסתות עלול להוביל לבעיות ומחלות שיניים מורכבות המקשות על תפקוד תקין של הלסתות והשיניים. במצבים אלו, קיים הכרח כירורגי כחלק מטיפולי האורתודונטיה. הליכים כירורגיים בענף רפואת השיניים מיושם על ידי כירורג פה ולסת במסגרת טיפולי כירורגיית פה ולסת, הנחוצים בין היתר גם לצרכי עקירת שיני בינה כלואות ולצרכי הוספת עצם במקרים של חסר עצם וזאת כהכנה לקראת טיפולי השתלת שיניים. מכיוון שקיים קשר בין תחום כירורגית פה ולסת לתחום טיפולי האורתודונטיה, מומלץ לבצע את ההליך הטיפולי במרפאות שיניים בהן פועלות מחלקות אורתודונטיה לצד מחלקה רפואית המתמחה בכירורגיית פה לסת.

בחירת אורתודנט מומחה – כיצד?

הצלחתו של כל טיפול אורתודנטי תלויה בעיקר במיומנויות הרפואיות – מקצועיות של הרופא המטפל, ולכן, כל טיפולי אורתודנטי כזה או אחר, מומלץ שייעשה על ידי אורתודנט מומחה. לפיכך, בחירת אורתודנט ירושלים או בכל עיר אחרת בישראל, מומלץ שתעשה בהתאם למספר פרמטרים מקצועיים כגון: התמחות מקצועית רפואית בתחום האורתודונטיה, היקף הטיפולים האורתודונטים המוצעים על ידי אורתודנט ירושלים או בכל עיר אחרת, השיטות הטיפוליות המיושמות על ידי האורתודנט המומחה, אמצעי האבחון בהם נעשה שימוש לצורך אבחון הבעיה עימה מתמודד המטופל/ת ולצורך בניית התכנית הטיפולית.

רפואת שיניים – מומחים לטיפולי אורתודונטיה

במרכז אקרמן לרפואת שיניים בראשותו של ד"ר ראובן אקרמן, תוכלו להסתייע בשירותיה של מחלקת אורתודונטיה המתמחה בכל סוגי הטיפולים הנכללים במסגרת הטיפול האורתודונטי. המחלקה מנוהלת על ידי אורתודנט ירושלים מומחה בתחומו, כאשר הטיפולים מיועדים לילדים ומבוגרים כאחד והם כוללים גם טיפולים נלווים וטיפולי המשך לטיפול האורתודונטי. מרכז אקרמן לרפואת שיניים הוא אחד מהמרכזים הרפואיים המובילים בישראל בענף רפואת השיניים והוא כולל בתוכו חדרי טיפול מודרניים ומרווחים המאובזרים במיטב המכשור הנדרש לכל סוגי טיפולי השיניים.

דילוג לתוכן