חשיבותם של טיפולי שיניים משמרים - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים משמרים

חשיבותם של טיפולי שיניים משמרים

כאשר מדברים על טיפולי שיניים משמרים, מדברים למעשה על מספר סוגי טיפולים הנחוצים כמעט לכל אחד ואחת מאיתנו בשלב כזה או אחר. טיפולים אלו כוללים בין היתר טיפולי סתימות, טיפולי שורש, טיפולי עקירה, טיפולי שיננית וטיפולים נוספים המיועדים בין היתר לצרכי מניעת ריח מחלל הפה ומניעת בעיות שיניים וחניכיים מורכבות יותר העשויות להוביל לטיפולי שיניים מורכבים יותר.

טיפולים משמרים כבר מגיל צעיר

הורים רבים נמנעים מקבלת טיפולי שיניים לילדיהם הקטנים מתוך מחשבה שהשיניים החלביות המתחילות לצמוח בסביבות גיל שנה עשויות להתחלף במהלך שנות הילדות, ולכן, אין כל צורך בקבלת טיפולי שיניים משמרים לילדים קטנים. תפיסה זו היא כמובן שגויה ולא נכונה מכיוון שבמהלך גיל הילדות הילדים חשופים לבעיות שיניים וחניכיים מורכבות, וביניהן כמובן מחלת העששת הנחשבת לבעיה הנפוצה ביותר בקרב ילדים עד גיל 12. בנוסף, קיימת חשיבות רבה לכך שילדיכם יבקר באופן תדיר וקבוע אצל רופא השיניים כבר מגיל קטן ככל האפשר, וזאת על מנת להרגיל אותו לשמירה על שיניים בריאות לאורך כל תקופת הילדות והבגרות.

טיפולי השיניים המשמרים לילדים הם בדרך כלל טיפולי סתימה המיועדים לצרכי איטום חורים ו/או איטום סדקים העשויים להופיע באחת או יותר מהשיניים הטבעיות. טיפול משמר נוסף נפוץ בקרב ילדים הוא טיפול השורש המיועד למצבים בהם קיימת פגיעה של עששת במוך השן. כמו כן, טיפולי השיניים המשמרים לילדים כוללים את טיפולי העקירה גם של שיניים חלביות, אך במקרים אלו חשוב לבצע את הטיפול במסגרת הקצאת שטח באזור העקירה לצורך צמיחה בריאה ונכונה של השן הקבועה המחליפה את השן החלבית אותה יש לעקור. כמו כן, חשוב להפקיד על ביקורים סדירים אצל רופא השיניים המתמחה ברפואת שיניים לילדים, וזאת החל משלב בעיקת השן הראשונה ולאורך כל תקופת הילדות.

טיפולי שיננית כחלק מהשמירה על בריאות השיניים והחניכיים

לא מעט נשים וגברים כאחד מפחיתים מהחשיבות הנלווית לקבלת טיפולי שיננית שנועדו בין היתר לצרכי הסרת אבנית מהשיניים והחניכיים, וכאן המקום לציין שלשיננית קיימת חשיבות בתחום טיפולי שיניים משמרים. את טיפולי השיננית מומלץ להסדיר באופן קבוע אחת לשנה  וזאת על מנת להרחיק מחלל הפה את כל האבנית הנוצרת לאורך זמן על גבי השיניים והחניכיים ועשויה להוביל להצטברות רובד חיידקי הגורם לבעיות שיניים וחניכיים מורכבות. יחד עם זאת, במידה ואתם מעשנים או צורכים סוג כזה או אחר של טבק ומשקאות אלכוהוליים באופן קבוע, אנו ממליצים לכם לקיים שני טיפולי שיננית לאורך השנה.

בחירת מרפאת שיניים לטיפולים משמרים – כיצד?

ענף רפואת השיניים בישראל כולל בתוכו קרוב ל-5,000 מרפאות שיניים שברובן פרטיות וחלקן שייכות לאחת מקופות החולים הפועלות בישראל. מרפאת השיניים הפרטיות הן בדרך כלל מרפאות המאפשרות לכם להסתייע במגוון רחב של טיפולי שיניים משמרים וטיפולי שיניים נוספים ברמה המקצועית הגבוהה ביותר, כאשר המרפאות הפרטיות המובילות כוללות בתוכן מספר גדול של מחלקות שכל אחת מהן מתמחה בתחום אחר ונפרד בענף רפואת השיניים. יחד עם זאת, בחירה נכונה בין מרפאת שיניים, בין אם מדובר במרפאה ציבורית הפועלת מטעם אחת מקופות החולים ובין אם מדובר במרפאות שיניים פרטיות, מומלץ שתעשה בהתאם כל אחד מהפרמטרים המקצועיים הבאים:

  • היקף הטיפולים המוצעים לכם במרפאה בתחום טיפולי השיניים המשמרים
  • רמת המיומנות המקצועית – רפואית של הצוות המטפל
  • סוגי ההתמחות הרפואית של הצוות הרפואי במרפאה
  • רמת האבזור של חדרי הטיפולים במרפאה

כמו כן, חשוב להתייחס לרמת השירות והיחס האישי המוצע לכם כמטופלי המרפאה.

כיצד תוכלו להגן על בריאות השיניים לאורך זמן?

טיפולי השיניים המשמרים עשויים להיות נחוצים גם לאילו מביניכם המקפידים על בריאות השיניים וגם לאילו מביניכם המתמודדים עם בעיות שיניים וחניכיים. בשני המקרים, מומלץ להגן על בריאות השיניים באמצעות כל אחד מהפעולות הבאות:

  • ביקור סדיר אצל רופא השיניים אחת לחצי שנה לצורך בדיקות מעקב
  • ביקור סדיר אצל השיננית אחת לשנה ולצורכי טבק ואלכוהול אחת לחצי שנה
  • קבלת הדרכה מקצועית אצל רופא השיניים/שיננית בכל הנוגע לצחצוח נכון של השיניים
  • הקפדה יתרה על צחצוח נכון פעמיים ביום במשך 2 דקות לפחות בכל פעם
  • שימוש תדיר בחוט דנטלי ובעיקר אחרי ארוחות
  • הימנעות (כלל הניתן) מצריכה מוגברת של דברי מתיקה

קראו גם על: שתלים לשיניים בירושלים

דילוג לתוכן