4 טיפים חשובים לשמירה על בריאות השיניים אצל ילדים - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים בהריון

חמישה דברים שחשוב לדעת על טיפולי שיניים בהריון

בשעה טובה ומוצלחת נקלטתן להיריון וזה הזמן לשמור על בריאותכן ובריאות העובר לאורך כל תקופת ההיריון, כאשר חלק בלתי נפרד מתהליכי השמירה על הבריאות במהלך תקופת ההיריון כוללת גם שמירה על בריאות השיניים במהלך תקופת ההיריון, גוף האישה חווה לא מעט שינויים הורמונאליים, כאשר חלק מאותם שיניים עשויים להשפיע במידה ניכרת על רגישות השיניים ועל אופן הצטברות הרובד החיידקי בשיניים ובחניכיים. כפועל יוצא מכך, נשים בהריון עשויות לסבול באופן תדיר ותכוף יותר מבעיות נפיחות ואודם באזור החניכיים. על מנת לסייע גם לכן לשמור על בריאות השיניים לאורך תקופת ההיריון, ריכזנו עבורכם מידע כללי על 5 דברים שאתן חייבות לדעת על טיפולי השיניים בהיריון

  1. טיפולי שיניים הכרחיים במהלך תקופת ההיריון מומלץ ליישם במהלך הסמסטר הראשון והשני של ההיריון בלבד – באופן עקרוני, מומלץ להמעיט ככל הניתן מקבלת טיפולי שיניים לאורך כל תקופת ההיריון במידה והם אינם נחוצים לכן, אך בכל אותם מקרים בהם מדובר בטיפולי שיניים הכרחיים מומלץ לבצע אותם עד לסוף החודש השישי של ההיריון. בין סוגי הטיפולים אותם ניתן לבצע ללא חשש במהלך הסמסטר הראשון של ההיריון תוכלו למצוא: טיפולי שורש, טיפולי סתימת חורים, טיפולי שיננית לסילוק אבן שן ומניעת היווצרות רובד חיידקי.
  2. הקפדה יתרה על צחצוח נכון של השיניים פעמיים ביום לאורך כל תקופת ההיריון תסייע לכן להימנע מהצורך בקבלת טיפולי שיניים בהריון במידה וגם לפני תקופת ההיקלטות להיריון שמרתן על בריאות השיניים והחניכיים. אך באותה נשימה חשוב לציין שבכל אותם מקרים בהם אתן סובלות מזיהום בחניכיים העשויה להופיע עקב דלקת שיניים או דלקת חניכיים, קיימת חשיבות רבה להפסקת הצחצוח ופנייה מיידית לרופא השיניים לצורך בירור נסיבות הדלקת וקבלת טיפול תרופתי מתאים.
  3. בניגוד לדעה הרווחת בכל הקשור לצילומי רנטגן במהלך ההיריון, חשוב לציין שאין כל מניעה לביצוע הצילום במידה והתייעצתן עם רופא השיניים ועם הרופא המלווה את ההיריון לפני כן. יחד עם זאת, את צילומי הרנגטן מומלץ לעבור בסמסטר הראשון של ההיריון עד לסוף חודש שלישי וגם בפרק זמן זה לוודא שהצילום מתבצע כאשר שכבת מגן כפולה מגנה על הבטן ההריונית.
  4. קבלת טיפול תרופתי נלווה לקבלת טיפולי שיניים בהיריון חייב להיעשות לאחר היוועצות עם הרופא המלווה את ההיריון ועם רופא השיניים בהתאם לאופי הטיפול התרופתי הנדרש לכן. בעת קבלת טיפול תרופתי כחלק מטיפולי השיניים במהלך תקופת ההיריון חשוב לעיין היטב בהוראות השימוש של התרופה ולבדוק האם נוצרת אצלכם תופעת לוואי כזו או אחרת האופיינית לנטילת התרופה. במצבים אלו, חשוב להפסיק את נטילת התרופה ולפנות באופן מיידי לבירור רפואי אצל הרופא המלווה את ההיריון.
  5. במידה ואתם נדרשות לטיפולי שתלים או כתרים או כל סוג אחר של טיפולי שיניים בהריון הקשורים לתחום כירורגיית פה ולסת, מומלץ לדחות את הטיפולים עד לאחר הלידה.

טיפים נוספים לשמירה על בריאות השיניים במהלך תקופת ההיריון

מעבר למופיע לעיל, להלן מספר טיפים נוספים אשר יסייעו לכן לשמור על בריאות השיניים לאורך תקופת ההיריון

  • במקרים בהם מדובר בהריון מתוכנן באמצעות טיפולי פוריות וכדומה, אנו ממליצים לכן לסיים את כל טיפולי השיניים ההכרחיים והנחוצים לכן עוד לפני הכניסה להריון.
  • הקפידו על שתייה מרובה של מים המסייעת בין היתר להפחתת תחושת הבחילה העשויה להתלוות לשלבים כאלו ואחרים במהלך תקופת ההיריון. חשוב לציין שצחצוח השיניים אצל חלק מהנשים ההרות עשוי להיות מלווה בתחושת בחילה ולכן הן נמנעות מלצחצח את השיניים.
  • הימנעו ככל הניתן מצריכה מוגברת של משקאות ממותקים ודברי מתיקה מכול סוג. אומנם התשוקה למתוק הולכת וגוברת במהלך תקופת ההיריון אבל קחו בחשבון שהדבר עשוי להזיק לשיניכן ואף להשפיע על היכולת שלכן לחזור לגזרה של הגוף לאחר הלידה.
  • הימנעו משתייה מוגברת של משקאות על בסיס קפאין וזאת על מנת למנוע מצבים של כתמים על השיניים המצריכים טיפולי הלבנת שיניים שאינם מומלצים לאורך כל תקופת ההיריון.
  • במידה ואתן נדרשות לכל סוג של טיפולי שיניים בהריון מומלץ להיוועץ עם הרופא האישי המלווה את ההיריון.

הקפדה יתרה על כל המופיע לעיל, תאפשר גם לכן לשמור על בריאות השיניים במהלך תקופת ההיריון.

קראו גם על: יישור שיניים פנימי

דילוג לתוכן