טיפולי שיניים בהריון - האם מומלץ? - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
טיפולי שיניים בהריון - האם מומלץ?

טיפולי שיניים בהריון – האם מומלץ?

מתכננות היריון בקרוב? מצויות בשלב כזה או אחר של ההיריון? זה הזמן לדעת הכול על טיפולי שיניים לנשים בהיריון

שמירה על בריאות השיניים חשובה לכל אחת ואחת מאיתנו, ועל אחת כמה וכמה לנשים ההריוניות שבינינו, וזאת לנוכח העובדה שישנן מספר הגבלות על טיפולי שיניים בהריון וכן על סוגי טיפולים שונים אותן ניתן לבצע במהלך ההריוו. כפועל יוצא מכך, ההמלצה הגורפת לכלל הנשים המתכננות היריון בזמן הקרוב הוא להשלים את כל סוגי הטיפולים הנחוצים להן במהלך התקופה המקדימה להיריון.

יחד עם זאת, חשוב לציין שבמהלך הטרימסטר הראשון והשני להיריון, כלומר מרגע ההיקלטות להיריון ועד לסוף החודש השישי להיריון, אין כל מניעה מקיומם של טיפולי שיניים מכל סוג שהוא ורק במהלך הטרימסטר השלישי (חודש שביעי עד יום הלידה), קיימת המלצה להימנע מכל סוגי הטיפולים לשיניים למעט מצבי חירום.

טיפולי שיניים בהיריון – מה חשוב לדעת?

טיפולי שיניים במהלך תקופת ההיריון בדומה לכל תקופת חיים אחרת, עשויים להיות מלווים בעוצמת כאב כזו או אחרת בימים שלאחר הטיפול, ולכן, קיימת חשיבות רבה להיוועצות מוקדמת עם רופא השיניים בכל הנוגע לסוג והיקף הטיפולים אותם ניתן לבצע במהלך תקופת ההיריון. למעט הטרימסטר השלישי, אין כל מניעה לקיומם של טיפולי שיניים כאלו ואחרים, כאשר ההמלצה היא לבצע את כל סוגי הטיפולים במהלך הטרימסטר השני בין החודש הרביעי לסוף החודש השישי להיריון, וזאת לנוכח העובדה שתקופת הטרימסטר הראשון עלולה להיות מלווה בתופעות פיזיולוגיות שונות כאשר טיפולי השיניים לא יועילו להן. יחד עם זאת, במקרים של כאבי שיניים או דלקת חניכיים חשוב לטפל גם במהלך תקופת הטרימסטר הראשון. בקביל להיוועצות עם רופא השיניים, קיימת חשיבות להיוועצות מוקדמת עם הרופא המלווה את ההיריון וזאת לצורך קבלת מרשמים למשככי כאבים על פי מצבכם הרפואי. בקרב חלק מהנשים ההריוניות, נטילת משככי כאבים עלולה להיות מלוות בתופעות לוואי כתוצאה מרגישות כזו או אחרת לאחד ממרכיבי התרופה ומומלץ להימנע מכך.

אם כך, מדוע נשים רבות נמנעות מקבלת טיפולי שיניים בהריון?

ההימנעות מקבלת טיפולי שיניים בהריון מבוססת ברובה על חששות מופרכים שאין להם כל אחיזה במציאות עול מיתוסים לא נכונים לפיהם טיפולי השיניים וצילומי השיניים עלולים להזיק לעובר. בנקודה זו חשוב לציין שצילומי הרנטגן הנלווים לטיפולי השיניים מיושמים באמצעות סינר עופרת המכסה את שטח הבטן ההריונית ולכן אין כל חשש לנזק אפשרי לעובר.

כיצד תוכלו לשמור על שיניכן במהלך תקופת ההיריון?

במידה ואתן מקפידות על היגיינת ניקוי טובה של השיניים ועל ביקורים סדירים אצל רופא השיניים בתקופה המקדימה להיריון, אין כל חשש למצב שיניכן גם במהלך תקופת ההיריון וכל שתדרשו לעשות הוא להגיע לביקור סדיר אצל רופא השיניים אחת לשלושה חודשים (פעם אחת בכל טרימסטר לאורך תקופת ההיריון) וזאת לצרכי ביקורת בלבד.

שימו לב – נשים המוצאות את עצמן מתמודדות עם כאבי שיניים חזקים או דלקת חניכים במהלך תקופת ההיריון, חייבות לגשת באופן מיידי לקבלת טיפולי שיניים בהיריון ואין זה משנה באיזה שלב של ההיריון הן מצויות.

צחצוח נכון של השיניים וביקור סדיר אצל רופא השיניים לאורך כל תקופת ההיריון, מהוות פעולות היכולות לסייע לכם רבות לשמירה על בריאות השיניים לאורך כל תקופת ההיריון ואף להימנע מבעיות שיניים מורכבות המחייבות טיפול במהלך תקופת ההיריון.

חשוב לציין שלאורך כל תקופת ההיריון, למעט הטרימסטר השלישי, אין כל מניעה לקבלת טיפולי שיננית, ולכן, מומלץ לקבוע תור אצל השיננית בתחילת ההיריון ולקראת סוף החודש השישי להיריון. בשני המקרים, מומלץ לעבור ביקורת מקדימה אצל רופא השיניים וזאת על מנת לבחון את הצורך בטיפולי הניקוי.

טיפולי שיניים מורכבים בהיריון – האם מומלץ?

לאורך כל תקופת ההיריון מומלץ להימנע מטיפולי שיניים מורכבים, לרבות, טיפולי שורש הכרוכים בכאב גם לאחר הטיפול וטיפולי שיקום נוספים. יחד עם זאת, חשוב להיוועץ עם רופא השיניים לפני קבלת החלטה בנוגע לקיומו או אי קיומו של על טיפולי שיניים משמרים או טיפול שיניים מורכב במהלך תקופת ההיריון וזאת בהתאם לבעיה ממנה סובלת המטופלת והאפשרויות לדחיית הטיפול עד לאחר הלידה.

למידע נוסף על טיפולי שיניים בהריון והיוועצות עם מרפאת שיניים המתמחה בנושא מוזמנים ליצור איתנו קשר.

דילוג לתוכן