10 טיפים חשובים לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
אורתודונטיה

10 טיפים חשובים לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים

שמירה על בריאות השיניים והחניכיים, הכרחית לכל אחד ואחת מאיתנו לאורך כל תקופות החיים השונות, מגיל בקיעת השן הראשונה ועד גיל זקנה. הקפדה יתרה על בריאות השיניים והחניכיים, תסייע גם לכם להימנע מבעיות שיניים שונות ומתחושת הכאב הנלווית לבעיות השיניים וגם ממחלות חניכיים. אומנם שמירה על בריאות השיניים והחניכיים לא תמנע מכם קבלת אי- אילו טיפולי שיניים לאורך החיים, לרבות, טיפולי אורתודונטיה שנועדו לצרכי תיקון פגם מולד או נרכש במבנה השיניים, אך היא בהחלט יכולה לסייע לכם לצמצם באופן משמעותי את היקף טיפולי השיניים לאורך החיים. בעמוד שלפניכם תוכלו למצוא 10 טיפים חשובים שיסייעו לכם לשמור על בריאות השיניים בכל גיל.

  1. הפקידו על צחצוח נכון פעמיים ביום – פעולת ההיגיינה הבסיסית ביותר לשמירה על בריאות השיניים והחניכיים היא פעולת הצחצוח, כאשר ההמלצה הרווחת היא צחצוח שיניים פעמיים ביום (פעם אחת לפני או אחרי ארוחת הבוקר ופעם שנייה לפני השינה). במידת הצורך, אל תהססו לבקש הדרכה מהשיננית לגבי צחצוח נכון של השיניים.
  2. מומלץ לעשות שימוש במברשת חשמלית – מברשות שיניים חשמליות הן בעלות ראש קטן יותר ובעלות סיבים רכים יותר מאילו המצויים במברשות שיניים רגילות. כמו כן, המברשת החשמלית מסייעת להסרת רובד החיידקים אותו קשה להסיר באמצעות מברשות שיניים רגילות.
  3. עשו שימוש בחוט/קיסם דנטלי לאחר כל ארוחה – שמירה על בריאות השיניים והחניכיים חיונית והכרחית לכולנו, גם לאילו מבינינו הנדרשים לטיפולי אורתודונטיה מסיבה כזו או אחרת. כך או אחרת, לכל אחד ואחת מביניכם מומלץ להקפיד על שימוש בחוט דנטלי או קיסם דנטלי לאחר כל ארוחה וזאת על מנת לנקות את שאריות המזון מבין השיניים.
  4. עשו שימוש תדיר וקבוע במי פה לאחר הצחצוח  –  מי פה מסייעים רבות למניעת ריחות לא נעימים מחלל הפה ואף תורמים גם רבות למניעת דלקות שיניים. ברוב המקרים, מומלץ לעשות שימוש במי פה המכילים פלואוריד המסייע להגנה על שכבת האמייל ובסיס השן.
  5. הקפידו בדיקה שגרתית אצל רופא השיניים אחת לשישה חודשים – בדיקה שגרתית אחת לחצי שנה אצל רופא השיניים נועדה לבדוק את בריאות שיניכם ואת מצב בריאות החניכיים והיא חשובה והכרחית גם במקרים בהם אתם לא סובלים מבעיות בשיניים או ממחלות חניכיים.
  6. טיפולי שיננית אחת לשישה חודשים – במקביל לביקור הדו שנתי אצל רופא השיניים, חשוב ומומלץ לבצע גם טיפולי שיננית אחת לחצי שנה וזאת על מנת לנקות בצורה יסודית את אבן השן ולשמור על מראה שיניים לבן ומבריק.
  7. הימנעו ככל הניתן מצריכת מזונות רווי סוכר – צריכה מוגברת של מזונות עתירי סוכר עשויה לפגוע בשכבות הסידן המצויות בשן וזאת לנוכח פעולת הפירוק של הסוכר. לפיכך, חשוב להימנע ככל הניתן מצריכה של מזונות רווי סוכר וממזונות דביקים עם אחוזי סוכר גבוהים כגון: דגני בוקר, מוצרי שוקולד למיניהם, סוכריות וכדומה. מנגד, מומלץ לצרוך מזונות המסייעים לשמירה על בריאות השן כגון: טחינה, טונה, גבינות לבנות, חומוס, אבוקדו ועוד.
  8. הימנעו ככל הניתן ממשקאות עתירי סוכר ומשקאות המכילים PH נמוך – משקאות אלו פוגעים בזגוגית השן והם עשויים לגרום לעששת. בין המשקאות מהם מומלץ להימנע נכללים: כל סוגי המשקאות הממותקים והמוגזים (עתירי הסוכר), משקאות אנרגיה למיניהם, משקאות חומציים כגון לימונדה ועוד.
  9. לעיסת מסטיק ללא סוכר במהלך היום – לעיסת מסטיק ללא סוכר מסייעת לשמירה על רמת החומציות התקינה בפה והיא תורמת גם להפחתת כתמים וניקוי חריצי השיניים משאריות המזון. הנהיגו לעצמכם כלל קבוע ולעסו מסטיק ללא סוכר כמובן לאחר ארוחה גדולה במהלך היום.
  10. הימנעות מוחלטת מעישון – אין זה משנה אם אתם נדרשים לטיפולי אורתודונטיה או כל טיפול שיניים אחר, הימנעות מוחלטת מעישון תועיל לבריאותכם הכללית וגם למצב בריאות השיניים והחניכיים. מעשנים סובלים יותר מהופעת כתמים על השיניים ומחלות חניכיים.

הקפדה יתרה על כל אחד מהכללים המופיעים לעיל, תאפשר גם לכם לשמור על שיניים בריאות לאורך זמן ותסייע לכם להימנע ממחלות חניכיים ודלקות שיניים. למידע נוסף על טיפולי אורתודונטיה וכן על טיפולי שיניים משמרים נוספים הנחוצים לכם עקב בעיית שיניים וחניכיים כזו או אחרת, מוזמנים ליצור איתנו קשר.

דילוג לתוכן