אורתודונטיה – תפקידיה וחשיבותה - מרכז אקרמן לרפואת שיניים
אורתודונטיה

אורתודונטיה – תפקידיה וחשיבותה

למראה השיניים שלנו יש השפעה רבה על הנראות שלנו, על החיוך שלנו וגם על התחושה האישית והביטחון העצמי.

מהסיבות הללו לא מעט ילדים, בני נוער ומבוגרים בוחרים להסתייע בשירותיו של רופא שיניים אשר מתמחה בתחום של אורתודונטיה, לצורך יישור שיניים ושיפור נראות השיניים והחיוך.

תחום האורתודנטיה הינו תחום רחב יחסית, אשר עוסק בנושא של יישור שיניים ויישור לסתות. רופאים אורתודנטים מתמחים באבחון הבעיה, בטיפול כל מה שקשור למיקום של השיניים והלסתות ובטיפולי מנע.

בכדי שהטיפולים אכן יהיו מקצועיים ויעילים, קיימת חשיבות גבוהה לבחור בתבונה את האורתודנט אליו פונים, כאשר יש לוודא שמדובר באורתודנט מורשה ובעל הסמכה ייעודית בתחום.

טיפול בבעיות פונקציונאליות

כאמור, טיפולי אורתודונטיה מסייעים במידה רבה בשיפור המראה החיצוני ככלל ומראה השיניים והחיוך בפרט.

יחד עם זאת, בכוחם של טיפולים אלו להעניק מענה גם על בעיות פונקציונאליות שונות שחשוב להכיר ולהיות מודעים אליהן כמו גם לנזקים להם הן עלולות לגרום, ובין היתר:

• מצב של צפיפות השיניים – צפיפות שיניים מהווה כמצב אשר עלול לגרום לכך שפעולת צחצוח השיניים תהיה פחות יעילה. מצב זה עלול להוביל להצטברות של עששת ואף לגרום למחלות חניכיים. מהסיבה הזאת, חשוב להיות מודעים לעובדה כי בכוחם של טיפולים אורתודנטיים לרווח את אותה הצפיפות, מה שיהפוך את פעולת צחצוח השיניים ליעילה יותר.

• טיפול בסגר שאינו תקין – מקרים של סגר אינו תקין (לדוגמא, במצבים של לסת הפוכה), דבר עלולים לגרום למגעים לא טובים בין השיניים ולהוביל לפגיעה כזאת או אחרת במפרק הלסת. חשוב להיות מודעים לעובדה שאורתודנט מקצועי ומנוסה יהווה ככתובת גם לצורך  הטיפול באותה הבעיה.

• שיניים בולטות – מעבר לבעיה האסטטית ולפגיעה בחיוך, בתחושה ובביטחון העצמי, שיניים בולטות עלולות העלות את הסיכויים לשברים ולחבלות שונות בשיניים. מעבר לכך, למצב זה עלולה להיות השפעה גם על הדיבור ועל צורת האכילה. מהסיבה הזאת, חשוב לדאוג לטיפול המתאים ולטיפול איכותי גם במצב בעייתי זה. 

• מצב של שיניים כלואות – שיניים כלואות הן שיניים אשר בקעו באופן חלקי או שהבקיעה שלהם התבצעה לכיוון הלא נכון. מצב זה עלול לגרום לנזקים שונים הן לשיניים אשר ממוקמות בסמוך לשיניים הכלואות והן ללסת. מעבר לכך, הן גם יכולות להוות כגורם להתפתחות של דלקת חניכיים, ולכן, חשוב להיות מודעים לעובדה שטיפולים אורתודנטיים יכולים לספק מענה גם על בעיות אלו. 

•   דחיפת הלשון – מצב של דחיפת לשון עלול לפגוע ביכולות הדיבור ובתפקוד של מערכת הלעיסה. מהסיבה הזאת, ההמלצה היא לפנות לרופא שיניים המתמחה בתחום אורתודונטיה, לצורך יישור שיניים – במקביל ההמלצה היא לפנות גם לקלינאית תקשורת, לצורך עבודה על קשיי הדיבור אשר נוצרו בעקבות המצב של דחיפת הלשון.

חשיבות הביקור אצל רופא אורתודנט

כאמור, לצד נראות השיניים לטיפולים אורתודנטיים תהיה השפעה לא קטנה גם על בעיות פונקציונאליות שונות בשיניים. מהסיבה הזאת, ההמלצה היא לפנות ולבקר אצל רופא שיניים המתמחה בתחום של אורתודונטיה כבר בגילאים צעירים – כדאי שילדים בגילאי 8-9 יעברו אבחון אצל אותו רופא אורתודנט – כאשר, יהיו מקרים בהם הרופא יוכל להציע טיפולים מונעים, אשר בכוחם להקל ולקצר תהליכים טיפוליי יישור שיניים, להם אותם ילדים עתידים להזדקק בגילאים מאוחרים יותר – ללא הפנייה המוקדמת, הטיפול האורתודנטי עלול להיות הרבה יותר מורכב, מסובך ויקר.

בחירת הרופא האורתודנט

כמובן, שבכדי ליהנות מטיפולי יישור שיניים בסטנדרטים בלתי מתפשרים, קיימת חשיבות גבוהה לבחור בתבונה את הרופא האורתודנט. בהליך הבחירה כדאי קודם כל לוודא שמדובר ברופא שיניים אשר עבר התמחות והסמכה פרטנית בתחום האורתודנטיה וכן אחת מתוך מרפאות שיניים מומלצות בירושלים או בכל עיר אחרת. זכרו! רק רופא מוסמך יוכל לבצע את הטיפול בצורה הנדרשת ולהוביל לתוצאות איכותיות.

פרמטרים נוספים עליהם חשוב לשים דגש: שנות הניסיון של אותו רופא אורתודנט, היחס ותודעת השירות של אותו הרופא, הצעת המחיר אותה תקבלו על הטיפול הנדרש וכמובן, המלצות וחוות דעת של מטופלים על ידי אותו אורתודנט – בין אם אלו מכרים ובין אם מדובר בהמלצות וחוות דעת אשר התפרסמו ברשת האינטרנט.  

דגש על כל הפרמטרים הללו, יאפשר לבחור בסופו של דבר באורתודנט המתאים ולהסב שקט נפשי בידיעה שהטיפול יספק את המענה המבוקש והתוצאה אשר תתקבל תהיה אסטטית, יפה ומרשימה.

דילוג לתוכן